Endine NATO liitlasvägede ülemjuhataja kindral Wesley Clark kirjutab New York Postis avaldatud arvamusloos, et Ukraina vajab raskerelvastust ja õhutoetust, USA tarnitud Javelinid ja Stingerid on vajalikud, kuid mitte enam piisavad. Just praegu on avanenud võimalus – võib-olla nädalaks või paariks –, mille jooksul Ukraina saab põhjas, lõunas ja idas vasturünnaku teha, et Vene vägesid välja saata. Selleks on vaja mobiilseid soomusvägesid ja õhujõudu. Ja kui see aken kaotsi läheb, on tulevik tumedam ja ebakindlam.
Kui Ukraina suudab võidutseda, kindlustab ta oma piirid, ajab Venemaa kogu Donbassist välja ja avab tee konflikti läbirääkimistel lõpetamiseks. Arvatavasti nurjaks see ka Venemaa presidendi Vladimir Putini plaanid Balti riikide, Moldova ja Gruusia osas.
Pärast Venemaa tagasilööki intensiivistuvad tema tegevuse rahvusvahelised kriminaaluurimised. Tõenäoliselt esitatakse süüdistus Putinile endale. Tugevdatakse reeglitepõhist rahvusvahelist süsteemi ja vähendatakse laiema, hävitavama konflikti võimalusi. Kõik see avab tee suuremaks koostööks kliimamuutuste, haiguste ja vaesusega tegelemisel ning annab võimaluse tugevdada USA-Hiina koostööd.
Teisest küljest toovad poolikud lubadused, nääklemine ja raskerelvastuse aeglased tarned Ukraina kaotusseisu – esmalt idas ning seejärel naaseb konflikt Kiievisse ja Odessasse. Putini ambitsioonidel pole piire. Hiinat julgustatakse kavandama Taiwani sõjalist ülevõtmist. Baltimaad värisevad. USA ja NATO liitlased seisavad silmitsi piinavate eelarveotsustega, et naasta külma sõja aegse kaitsekulutuste tasemele.
See on tõesti pöördepunkt Ukraina sõjas ja seega ka rahvusvahelise süsteemi tulevikus. Bideni administratsioon peab juhtima NATO-t selles tugevdatud toetuses Ukrainale. Ida-Euroopa liitlastel on täpselt need tuhanded tankid, suurtükid ja laskemoon, mida ukrainlased konflikti selles faasis vajavad, ning nad ei tohi end tagasi hoida.
Kuid juhtimiseks peab Bideni administratsioon oma strateegia ümber kalibreerima. Ukraina ei sega oma pikaajalist ühtlustumist Hiina heidutamiseks ja nurjamiseks. Pigem on Ukraina võti Atlandi-ülese ühtsuse tugevdamisel, suurema stabiilsuse tagamisel Euroopas ja heidutades Hiina ülespuhutud ambitsioone.
Ukraina tugevdamine – talle oma territooriumi kindlustamiseks vajalike vahendite andmine – peab olema USA ja meie NATO liitlaste esimene ülesanne. Kui me püüame vältida Kolmandat maailmasõda, on käes hetk Ukraina relvastamiseks.
Allikas: New York Post