USA president Joe Biden keelitas teisipäeval migrante loobuma teekonnast Ühenriikidesse, mille lõunapiirile on saabunud tuhandeid inimesi Kesk-Ameerikast, sealhulgas arvukalt saatjata alaealisi.
“Jah, ma võin üsna selgelt öelda, et ärge tulge… Ärge lahkuge oma kodulinnast või -kogukonnast,” ütles Biden usutluses ABC Newsile.
Biden ei nõustu väidetega, et tema otsus taganeda eelmise presidendi Donald Trumpi karmist immigratsioonipoliitikast andis tõuke uueks rändeks Ühendriikidesse. Tema sõnul olid samasugused rändetulvad ka 2019. ja 2020. aastal.
“Jutud, et Joe Biden ütles tulge – ma kuulsin ükspäev, et nad tulevad sellepärast, et ma olen kena inimene… Sellist asja ei ole,” sõnas president.
Biden tühistas esimesel ametipäeval, 20. jaanuaril mitu Trumpi immigratsioonipoliitika vaidlusi tekitanud sätet, peatades muu hulgas piirimüüri ehitamise ja tehes ettepaneku koostada seadus, mis võimaldaks ligi 11 miljonil ebaseaduslikult USA-s elaval inimesel kodakondsus saada.
Vabariiklastest kriitikute väitel tõid Bideni sammud kaasa illegaalselt üle piiri USA-se pääseda üritavate migrantide tulva.
Valitsuse rändepoliitikat kaitses teisipäeval ka sisejulgeolekuminister Alejandro Mayorkas. Ta tunnistas, et Ühendriikide piiril on varsti rohkem migrante kui ühelgi teisel ajahetkel viimase 20 aasta jooksul, kuid tema sõnul ei ole olukord uus, vaid rändetulvad on olnud ka 2019. ja 2014. aastal ning varemgi.
“Olukord edelapiiril on raske, ütles Mayorkas. “Me hoiame piirid turvalised, paneme seadused maksma ning jääme kindlaks oma väärtustele ja põhimõtetele,” kinnitas ta.
Saatjate alaealiste probleem tuleneb Mayorkase sõnul Trumpi valitsuse poliitikast, mis tõukas lapsed inimkaubitsejate rüppe. “Need on kaitsetud lapsed ja me oleme lõpetanud eelmise valitsuse kombe nad välja saata,” ütles minister.
Bideni valitsus saadab tagasi üksikud täiskasvanud ja pered.
USA tolli- ja piirikaitseamet (CBP) pidas veebruaris lõunapiiril kinni umbes 100 000 inimest, nende hulgas ligi 9500 saatjata alaealist. Seda on 28 protsenti rohkem kui jaanuaris.
Mayorkas süüdistas Trumpi valitsust, kes kärpis abi El Salvadorile, Guatemalale ja Hondurasele, millega püüti leevendada rände põhjusi nagu vägivald ja loodusõnnetuste mõju.
Samas hakkasid migrandid teadlikult piiri suunas liikuma, et jõuda sinna just ajaks, mil Biden ametisse vannutatakse. Uue presidendi häda migrantidega võrreldakse ka Saksa kantsleri Angela Merkeli olukorraga aastate eest, mil ta kutsus süürlasi Saksamaale, kuid tulema hakkasid kõik soovijad. (AFP-BNS-UU)