Õhus on tunda “külma sõda” EL-i Suurbritannia vahel, sest uus Briti peaminister Boris Johnson ei kavatse Theresa May moodi kapitulant olla.
Neljapäeva õhtul Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni ja Ühendkuningriigi uue peaministri Boris Johnsoni vahel toimunud pingelises telefonivestluses teatas Johnson, et Ühendkuningriik ei ole nõus jätkama läbirääkimisi Euroopa Liiduga, kui Brüssel ei loobu praegusest Iirimaa piiriküsimuse lahendusest.
Sama kinnitas Johnson eile õhtul ka Euroopa Komisjoni lahkuvale presidendile Jean-Claude Junckerile. Brüssel nimetas Johnsoni nõudmist küll vastuvõetamatuks, kuid ilmselgelt on ELis hakanud vaikselt maad võtma paanika ja kardetakse nn Brexiti külma sõja puhkemist.
Johnson ütles Macronile, et soovib lahkumiseks lepet ja on igati valmis selle nimel tööd tegema, ent meenutas Prantsusmaa presidendile, et Theresa May poolt sõlmitud lahkumislepe on Briti parlamendi alamkojas juba kolm korda tagasi lükatud. „See lepe ei lähe läbi, mis tähendab, et lahkumiselepe tuleb uuesti avada ning Iirimaa piiriküsimuse punkt tuleb tühistada,“ ütles Johnsoni kõneisik. „Me oleme valmis alustama läbirääkimistega, kuid hetkel on ebaselge, milline saab olema nende kõneluste lähtealus,“ lisas ta.
Emmanuel Macron kutsus Boris Johnsoni ka Prantsusmaale visiidile, samas plaanib Johnson võtta lähiajal ette ringreisi Euroopa Liidu pealinnades. Ühtlasi on ELi liikmesriikides hakatud aru saama, et Ühendkuningriik ei pruugigi alluda liidu survele. Johnsoni sõnul on Ühendkuningriik leppeta lahkumiseks palju paremini ette valmistatud, kui arvatakse.
Telefonivestlus Jean-Claude Junckeri ja Boris Johnsoni vahel lõppes eile õhtul ilma, et ummikseisu lahendamisest oleks olnud mingeidki märke. Brexiti pealäbirääkija Michel Barnier’i laiali saadetud memos seisis: „Meie poole jaoks on oluline püsida rahulikuna, pidada kinni oma põhimõtetest ja näidata 27 liikmesriigi solidaarsust.“ Saksamaa kantsler Angela Merkel ütles aga, et leppeta Brexit võib luua ELi ja Ühendkuningriigi vahele raudse eesriidega sarnase poliitilise olukorra.
ELi poolsed süüdistused ja hirmutamised võivad veelgi eskaleeruda, kui Ühendkuningriik keeldub maksmast nn lahkumisraha, mis on 36,3 miljardit eurot. Diplomaadid pelgavad ka Donald Trumpi asumist Ühendkuningriigi poolele, mis tähendaks protektsionistliku kaubandussõja ägenemist.
Brexiti-meelseid seadusandjaid koondava Euroopa Uurimisgrupi (ERG) aseesimees ja parlamendisaadik Mark Francois teatas, et kui Johnson peaks tulema May lahkumisleppega uuesti parlamendi ette, siis nemad selle poolt ei hääleta, ka siis mitte, kui Iirimaa piiriküsimust puudutav punkt on tühistatud. „EL on meist kolm aastat lihtsalt üle sõitnud, sest mitte keegi ei hakanudki ELile tegelikult vastu,“ ütles Francois.
Allikas: The Daily Mail
Refereeris Triin van Doorslaer