Briti parlament andis esmaspäeva hilisõhtul peaminister Theresa Mayle heakskiidu alustada Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise protsessiga, seda vaatamata Šotimaa vastuseisule ja selle valitsuse soovile korraldada lähiajal uus iseseisvusreferendum.
Lordidekoda lükkas tagasi viimase hetke katse parandada seaduseelnõu, mis annab Mayle õiguse alustada Brexiti-läbirääkimisi, sillutades niiviisi tee otsuse jõustumiseks varemalt juba teisipäeval.
Peaminister võib siis järgnevalt käivitada EL-i Lissaboni leppe artikli 50 igal hetkel. See omakorda käivitab kahe aasta pikkuse läbirääkimisprotsessi, mis lõpeb Suurbritannia kui esimese riigi lahkulöömisega euroliidust.
May pressiesindaja sõnul ei ole tõenäoline, et valitsusjuht saadab oma vastavasisulise tähiskirja Euroopa Ülemkogule teisipäeval, kui eelnõu on alles saamas kuninglikku heakskiitu kuninganna Elizabeth II-lt.
“Me oleme andnud selgesõnaliselt märku, et peaminister käivitab artikli 50 märtsi lõpus,” ütles May pressiesindaja hääletuse eel, rõhutades jõuliselt sõna “lõpus”.
Briti parlamendi alamkoda andis oma heakskiidu eelnõule varem esmaspäeval. Alamkoda ei toetanud kahte muudatusettepanekut, mille tegi parlamendi ülemkoda.
Alamkoja saadikud lükkasid 335 poolt- ja 287 vastuhäälega tagasi ülemkoja muudatusettepaneku, millega taheti garanteerida Ühendkuningriigis elavate EL-i kodanike õigused.
Lisaks lükati 331 poolt- ja 286 vastuhäälega tagasi muudatusettepanek, millega taheti tagada, et parlament saab õiguse pidada “tähendusliku” hääletuse leppe asjus, mille üle Briti valitsus ja EL-i ülejäänud 27 liikmesriiki läbirääkimisi pidama hakkavad.
AFP-BNS