Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Briti ülemkohus defineeris “naise” mõiste bioloogilise ehk sünnisoo põhjal

-
16.04.2025
“Harry Potteri” saaga autor J. K. Rowling on aastaid pärisnaiste õiguste eest võidelnud
© Scanpix

Kuna meestest naisteks hakanud transsooliste “õigused” on hakanud väga tugevalt häirima tõeliste naiste õigusi, eriti spordis, kus füüsiliselt tugevamad “endised mehed” korjavad pärisnaiste eest auhindu ära, siis suurte vaidluste järel on isegi liberaalses Läänes hakatud tunnistama naiste õiguste ülimuslikkust soomuutjate ees.

Briti ülemkohus teatas kolmapäeval, et “naise” õigusliku määratluse aluseks on isiku sünnisugu, langetades märgilise otsuse, millel on kaugeleulatuv mõju vaidlustes, kas soomuutjad ikka on päris naised.

Asja viis kohtusse Šoti naiste eest seisev organisatsioon ja sai võidu. Ühendkuningriigi kõrgeima kohtu viis kohtunikku otsustasid üksmeelselt , et terminid “naine” ja “sugu” 2010. aasta võrdõiguslikkuse seaduses osutavad bioloogilisele naisele ja bioloogilisele soole.

“Harry Potteri” autor JK Rowling tervitas kolmapäeval Ühendkuningriigi ülemkohtu otsust defineerida “naist” bioloogilise, mitte valitud soo järgi.

Rowling on üks kirglikumaid bioloogilise soo pooldajaid, kes väidab, et naised on ainult need, kes on naisena sündinud. “Riigi kõrgeima kohtu otsus “kaitseb naiste ja tüdrukute õigusi kogu ÜK-s,” ütles ta.

Briti valitsus tervitas otsust kui debatti selguse toojat.

Sellega jõudis lõpule aastaid kestnud vaidlus Šoti valitsuse ja kampaaniagrupi For Women Scotland (FWS) vahel, kes esitas ülemkohtule apellatsiooni, kui oli kaotanud Šoti kohtutes vaidlused segase seaduse üle, mille eesmärk on palgata avaliku sektori ametitesse rohkem naisi.

FWS-i liikmed, kelle väitel ei saa bioloogilist sugu muuta, tervitasid otsust kohtuhoone ees üksteist emmates ja rõõmupisaraid valades. “See on olnud tõesti väga pikk teekond,” ütles For Women Scotland kaasdirektor Susan Smith.

“Täna ütlesid kohtunikud seda, mida me oleme alati arvanud: naisi kaitseb nende bioloogiline sugu. Naised saavad nüüd tunda kindlalt, et naistele ette nähtud teenused ja ruumid on naistele.”

Šoti valitsus ütles, et aktsepteerib otsust ja keskendub kõigi õiguste kaitsmisele.

Kohtusaaga taga on nn võrdõiguslikkuse seadus, mis Šoti valitsuse arvates peaks andma transnaistele samasuguse kaitse kui bioloogilistele naistele. FWS aga nii ei arva.

Kohus leidis, et Šoti valitsuse tõlgendus oli vale ja võrdõiguslikkuse seadus ei ole kooskõlas 2004. aasta sootunnustamise aktiga.

Ühesoolised ruumid ja teenused nagu riietusruumid, hostelid ja meditsiiniteenused “funktsioneerivad õigesti ainult siis, kui sugu tõlgendatakse bioloogilise soona”, teatas kohus.

Leiboristide valitsus teatas, et otsus tõi selguse ja kindluse naistele ja teenuseosutajatele nagu haiglad, varjupaigad ja spordiklubid. “Me oleme alati toetanud ühesooliste ruumide kaitset bioloogilise soo alusel,” ütles valitsuse pressiesindaja.

Ka opositsiooniliste konservatiivide liider Kemi Badenoch tervitas FWS-i võitu. (AFP-BNS)

Rõõmustav uudis tuli teisipäeval ka Ungarist, kus parlament pani põhiseaduslikult paika, et on vaid kaks sugu, mees ja naine.