Mitmed tänased Eesti meediaväljaanded avaldavad Briti valitsuse tellitud uuringu tulemusi, mis näitavad siinsete venelaste meelsust vägagi kurjakuulutavates toonides. Nii arvab 83 protsenti venekeelsest kogukonnast Venemaast positiivselt, mis Eesti omariikluse kontekstis on siiski pigem negatiivne.
Kõvasti üle poole, nimelt 59 protsenti venekeelsetest peab Venemaad headuse jõuks, 56 protsenti eelistaks tihedamaid suhteid Venemaa, mitte läänemaailmaga. Laes on ka nende arvamus idanaabri võimsusest, Putini tööst presidendina, Venemaa majanduslikust ja sotsiaalsest hakkamasaamisest, seega arvamus on igati positiivne. Ainus asi, mida Eesti venekeelne kogukond negatiivsena tunnistab, on korruptsiooni kõrge tase nende ajaloolisel kodumaal — ilmselt ollakse seda reisides ka ise kogenud.
Uuring näitab, et kõik sammud, mida praegune ja varasemad valitsused on ette võtnud venelaste integreerimiseks Eesti ühiskonda ja võitluseks Kremli propagandaga, on olnud suuresti mull. Venekeelne kogukond elab endiselt Kremli propaganda mõjusfääris, seda pole vääranud ei ETV+ loomine ega PBK allasurumine. Parim näide Eesti valitsuste rumalast poliitikast oli kunagise peaministri Taavi Rõivase sõit Narva, kus ennast imetlev valitsusjuht rääkis vahulsui Narvale pakutavatest hüvedest, kaamera aga libises samal ajal üle vihast särtsuvatest vene mammidest auditooriumi tagaridades. Kahjuks on kõik dessandid Ida-Virumaale just nii kulgenudki, sest ühist keelt venelastega nii ei leita. Jüri Ratase praegune valitsus aga teeb kapitulantlikke žeste, lubades vene keelel jõuliselt avalikku ruumi ja haridusse naasta. Tõenäoliselt suundub ka elukauge ja Brüsseli-lähedane president Kersti Kaljulaid Narvasse järjekordset Potjomkini küla ehitama.
Siit võib teha veel ühe järelduse — praegu kvoodipagulaste lõimimise peale suuri summasid raiskav Eesti valitsus pole teinud mitte mingeid järeldusi venelaste integreerimise läbikukkumisest, vaid läheb vastu uuele suuremale läbikukkumisele, üritades Eesti ühiskonda sulandada venelastest kordi võõramast kultuurist pärit immigrante. Kuigi Lasnamäe ja Ida-Virumaa hetkeolukorra ja nüüd ka brittide uuringu taustal on näha, et suured kogukonnad jätkavad ka võõrsil oma elu, kuhjab vasakliberaalne valitsus Eestisse veelgi leppimatumaid võõraid, eriti moslemeid, kes pole mitte kusagil näidanud üles lugupidamist põlisrahva ja teiste neist erinevate kogukondade vastu.
EKRE seisukoht Eesti vene kogukonna küsimuses on endine: me võitleme rahvusriigi ja massiimmigratsiooni vastu, jätkates samas mitte ainult sõnades, vaid ka tegudes mitte-eestlaste lõimimispoliitikat, milles arvestatakse teiste Eestis elavate inimeste huve, kuid kindlasti mitte eestluse arvelt.
Foto: TASS/Scanpix