Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Delfi ebakompetentne ja tendentslik “faktikontroll” tunnistas, et teeb poliitilisi tellimustöid

-
24.03.2021
Delfi
© Uued Uudised

EPL/Delfi “faktikontrolli” on mõistusega inimesed juba ammu naljanumbriks ja ajakirjanduse häbiplekiks pidanud – seal aetakse faktid segi arvamusega, väiteid lükatakse ümber ühe-kahe endale sobiva “tõestusega”, arvestamata teisi, sama autoriteetseid vastuväiteid, ning kõike seda juhivad mõned noored ajakirjanikud, kelle poliitiline kallutatus on juba ammu selge, tegelik silmaring aga ahtake.

Eesti Päevalehe Faktikontroll sai värskelt USAs Poynteri Instituudi juures tegutseva rahvusvahelise faktikontrollimise võrgustiku (International Fact-Checking Network ehk IFCN) liikmeks, teatab EPL oma pressiteates.

„Seadsime IFCNi liikmeks saamise enda eesmärgiks eelmisel kevadel, kui koroonakriisi lahvatades lisasime Eesti Päevalehe senisele peamiselt poliitilisele faktikontrollile uued tegevussuunad,“ ütles Urmo Soonvald. „Nüüd, aasta aega hiljem, olemegi eesmärgi täitnud. See näitab, et oleme käinud õiget rada, meie tehtav töö vastab rahvusvahelistele standarditele ning lugejad võivad meie faktikontrolle ja valeinfo analüüse usaldada.“

Samas väidab seesama IFCN, et nende eesmärgiks on poliitiliselt kallutamata faktikontrollimine.

„IFCNi põhimõtete koodeksiga ühinemine näitab liituja pühendumist eeskujulikule faktikontrollile. Me usume, et poliitiliselt kallutamata ja läbipaistev faktikontrollimine võib olla vastutusajakirjandusele võimas tööriist,“ ütles võrgustiku programmijuht Ferdi Ozsoy.

Delfi/EPL-i “faktikontrollis” ei saa poliitiliselt kallutamata, läbipaistvat ja eeskujulikku faktide kontrolli ollagi, sest juba väljaanne ise ja kogu Ekspress Meedia on üles näidanud selget viha ja vaenu teatud poliitiliste jõudude vastu. Egas EKRE poliitikud ole asjata seda meediakanalit boikoteerinud.

2015. aastal, kui EKRE esmakordselt parlamenti sai, teatas Krister Paris raadios, et tema meediagrupp (s.o. Delfi, Eesti Päevaleht, Ekspress jne) on valinud teadvalt EKRE-t tauniva tee. See on jätkunud sellest ajast saati. Kas “faktikontroll” keedab katla ühes servas ausat suppi?

Oszoy ütles, et viimane aasta on kogu maailmas olnud koroonaviiruse tõttu vaevarikas ning teatud mõttes paiskas pandeemia valla ka infodeemia. „Viirusega seotud hirm on kaasa toonud lugematu hulga valeinfot, mis meile kõigile otse kätte jookseb. IFCNi kogukond võitleb COVID-19-ga seotud infodeemia vastu.“

Huvitav, kust võtab Delfi asjatundlikud ja kompetentsed inimesed, et pandeemia ajal õige info valest eristada, kui isegi arstid ja teised meditsiiniinimesed seda sageli eristada ei suuda ja saadavad ka ise vastuolulist infot teele?

EPL/Delfi faktikontroll on tegelikult ajakirjanduse häbiplekk, sest nende tegevus on väga pinnapealne, sellega tegelevad inimesed ebakompetentsed ja kontrollitulemused vägagi vaieldavad ning pideva kahtluse all.

Faktikontrolli tulemus peaks olema selline, mida ei saa vaidlustada keegi, sõltumata tema maailmavaatest – kui palju on Eestis inimesi, kes usaldavad Delfit? Möödunudkevadises uuringus märgiti ERR.i usaldusprotsendiks 45 ja Postimehel 22, seega teised, ka EPL/Delfi, jäid allapoole. Kas mitteusaldatava meediakanali “faktikontroll” saab olla usaldatav?

EPL/Delfi ja vastutusajakirjandus? Lubage naerda.