Kuigi Delfi „faktikontrollijad“ on teinud pihuks ja põrmuks Martin Helme kahtlustuse, et koroonaviiruse puhul võib olla tegu Hiinast valla pääsenud viirusega, lähevad Maailma Terviseorganisatsiooni WHO spetsialistid alles seda asja koha peale selgitama.
Eesti Väitlusseltsi ja Eesti Päevalehe koostöös ilmuvas Faktikontrolli sarjas kontrolliti hiljuti, kas vastab tõele Martin Helme väide, et koroonaviirus on valla pääsenuid Hiina laborites ja leidis, et nii see ei ole.
„Väide, et COVID-19 on välja töötatud laboris, ei leia teaduslikult mitte mingit kinnitust. Viiruse loodusliku tekke ja leviku tõestuseks võib vaadata SARS-CoV-2 geneetilist päritolu, kuid ka fakti, et sellise viiruse aretamine oleks praegusel ajal teadmiste nappuse tõttu peaaegu võimatu,“ jõuti kokkuleppele. Pangem siinkohal rõhuasetus sõnale „peaaegu“. Et siis see on nagu peaaegu fakt.
Huvitav, Delfi faktikontrollijad teavad kõike juba enne, kui WHO spetsialistid on üldse asja kohapeale kontrollima läinud.
Eks ole see ehe tunnistus taoliste „faktikontrollide“ pädevusest ja usaldusväärsusest.
Pärisfakt on aga see, et Hiinas koroonaviiruse päritolu uurima pidanud WHO sõltumatu missioon takerdus juba enne algust, kuna Hiina ei lubanud ekspertidel riiki siseneda. Ei tea küll, miks…
Nimelt pidid Maailma Terviseorganisatsiooni eksperdid hakkama uurima koroonaviiruse päritolu.
COVID-19 tuvastati esmakordselt Hiinas Wuhani linnas 2019. aasta lõpus. Hiljem levis koroonaviirus riigi piiridest välja ning on praeguse seisuga nõudnud üle 1,8 miljoni inimelu ja laastanud paljude riikide majandust.
“Küsimus ei ole süüdioleva riigi või süüdioleva võimu leidmises,” ütles Fabian Leendertz Saksa Robert Kochi Instituudist, üks WHO meeskonna liikmetest. “Vaja on mõista, mis juhtus, et seda tulevikus vältida ja riski vähendada.”
BNS vahendab, et WHO missiooni puhul kardetakse, et Hiina survega silmitsi olles kinnitab see Pekingi ametlikku narratiivi viiruse päritolust, selle asemel, et teha sõltumatuid järeldusi.
Hiinas on vaigistatud vilepuhujaid ja vangistatud kodanikuajakirjanikke. Seejuures mõisteti eelmisel nädalal 37-aastane naine neljaks aastaks vangi Wuhanis karantiini ajal tehtud ülesvõtete eest, kirjutas AFP.
Alates pandeemia puhkemisest on USA president Donald Trump kasutanud koroonaviiruse süü küsimust relvana Hiina vastu, süüdistades algselt Pekingit kavas pandeemiat varjata. Ta ütles COVID-19 asemel “Hiina viirus” ja kordas kinnitamata kuulujutte, et viirus lekkis Wuhani laborist.