Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

E-tiigri langemine: arvuti andis Siim Pohlaku hääle omatahtsi

-
17.03.2021
Kaugistung

Riigikogu kaugtöö lonkab mõlemat jalga: pärast seda, kui alaealiste psühhiaatrilise abi eelnõu algatanud sotsiaaldemokraadid olid juba Riigikogu hääletustulemusest pressiteate vahendusel teada andnud, otsustas istungi juhataja Hanno Pevkur (Reformierakond) EKRE fraktsiooni survel hääletuse uuesti korraldada – hääletussüsteem oli ühe hääle valesti arvestanud.

Ilmnes, et esimese hääletuse tulemustesse läks Siim Pohlaku hääl kirja eelnõu toetavana, kuigi ülejäänud EKRE fraktsioon oli üksmeelselt sellele vastu. Tegelikult oli vastu ka Pohlak, kuid seda arvutisüsteem ei fikseerinud ja masin pani hääle tema eest.

Kuigi EKRE saadikud nõudsid istungit juhatanud Pevkurilt aru, siis esialgu plõksis ta vastu ning seletas, et niikuinii lõpptulemus sellest ei muutu. Asi on aga tegelikult ju põhimõttes, et kui masin hääletab praegu omatahtsi, võib see teha seda ka teinekord, seejuures siis, kui kaalul on vaid mõni üksik hääl.

Lõpuks oli Pevkur sunnitud panema küsimuse siiski kordushääletusele, sest EKRE fraktsiooni juht Martin Helme vaidlustas hääletuse.

EKRE saadik Helle-Moonika Helme nentis tänast intsidenti Postimehele kommenteerides, et Riigikogu võitleb tehniliste probleemidega pidevalt. „E-tiiger on täiesti jalutu,“ konstateeris ta.

Helme rõhutas, et küsimus ei ole ainult Riigikogu liikmete isiklikus netiühenduses. „Kui me üldse arutasime Riigikogus kaugistungi seadustamist, siis mina tõstsin üles selle küsimuse, et ühetaolisus peab olema tagatud nii pärishääletusel kui e-hääletusel,“ lausus Helme ning märkis, et netiühenduse tagamine ei saa olla sellisel juhul saadiku isiklik vastutus.

„Need on tehnilised küsimused, millega me jaurame korduvalt ja korduvalt,“ tõdes saadik.

„Ka minul ja Mart Helmel on juhtunud, et kui hakkad hääletama, siis need nupukesed liiguvad seal edasi-tagasi. Esiteks ei ole ühendust ja siis ei saagi hääletada. Kui need nupud seal tulevad-lähevad ja hakkad hiirega midagi tegema, siis tekibki olukord, et justkui oleks hääletanud, aga tegelikult ei ole see olnud saadiku tahteavaldus,“ rääkis Helme.

Ta rõhutas, et korrektne hääletus, isegi kui see lõpptulemust ei mõjuta, on ajaloo ja stenogrammi huvides.

Näiteks EKRE saadikule Rene Kokale on hääletamisel löönud ette kirja „Teie sessioon lõpetati serveri poolt“.