Rahandusminister Martin Helme (EKRE) kohtus eile Auveres Eesti Energia ametiühingute esindajatega ning rahustas neid sellega, et riik ei jäta töötajaid oma muredes üksi.
„Esiteks, meie valitsus mõistab täielikult olukorra tõsidust,“ ütles Helme. „Absoluutselt pole vastuvõetav, et põlevkivielektri tootmine Eestis ära lõpetatakse. See valitsus ei lase sellel juhtuda.“
Helme lisas, et subjektiivsete ja objektiivsete asjaolude kokkulangemisel on tekkinud selles valdkonnas keeruline olukord, kuid lubas, et valitsus kaalub kõiki võimalusi, et tulevikus põlevkivielektri tootmine taastada vajalikus mahus.
„Tegeleme probleemiga, massilisi koondamisi ei tule,“ lubas minister. „Me ei lase töötajatel laiali joosta ning peaministriga on kokku lepitud, et eesmärk on hoida spetsialiste vähemalt paari aasta jooksul palgal.
Üsna lühikeseks jäänud kohtumine Auvere elektrijaamas rahustas ametiühingu esindajad maha ning nad märkisid, et kuigi valitsuse esindajatele oli palju küsimusi, oli neil heameel kuulda, et riik asjaga tegeleb.
„Tähtis, et energeetika valdkond Eestis ei jää seisma ja suur tänu ministrile selguituste eest,“ lausus kaevurite ametiühingu esindaja. „Inimestele on vaja kindlust tuleviku suhtes ning konkreetseid signaale selle kohta, mida ette võetakse.“
Üheks praeguse olukorra põhjuseks on nimetatud CO2-kvoodi hinnatõusu. Kvoodikaubanduse mõte on suruda välja musta energiatootmist, sealhulgas põlevkivist toodetud elekter.
Martin Helme on sellesse alati ülikriitiliselt suhtunud. „Minu meelest on see väljamõeldud kriis. Keegi kunagi otsustas, et CO2 on just see aine, mida hakkame mõõtma ja maksustama. Kui nüüd küsime, kui palju on see maksustamine päriselt aidanud kaasa kasvuhoonegaaside heite vähenemisele, siis vastus on näiteks USA, kes ei ole liitunud Kyoto ega Pariisi kokkuleppega, aga kellel on CO2 heitekogus vähenenud,“ ütles Helme Postimehele, lisades, et Euroopas, kes on olnud lippude lehvides kliimapoliitika eestvedaja, on heitekogus suurenenud. Rääkimata Kolmanda Maailma riikidest ja Indiast, Hiinast, Venemaast.
Helme: „Nüüd oleme absurdselt piinlikus olukorras, kus Eesti energiatootmine on kriisi aetud selle CO2 tõttu ja samal ajal ostame sisse Vene elektrit, mis on odavam, sest seal ei maksustata CO2 heidet.“
Ta lisas, et selle kliimapoliitika tõhusus on eesmärki arvestades täielik läbikukkumine ning kogu tekkinud olukord varasema poliitilise protsessi tulemus.