Kolme Euroopa Liidu liikmesriigi piirivalvurid tulevad Sloveeniale appi, et kontrollida piiri Horvaatiaga, mille ületamine on osa Lääne-Euroopasse jõuda püüdvate migrantide tavapärasest teekonnast, teatas Sloveenia valitsus reedel.
Siseministeeriumi sõnul liituvad kohaliku piirivalvega viis Eesti, kuus Leedu ja kümme Poola piirivalvurit, kinnitas uudisteagentuur STA. Ühispatrullid peaksid tööle asuma tuleval nädalal.
Algatus on osa parempoolse peaministri Janez Janša jõupingutustest piirikontrolli tugevdamiseks olukorras, kus suvekuudel on oodata rände kasvu.
Sloveenia siseminister pöördus möödunud aasta 17. detsembril Euroopa Liidu liikmesriikide poole abipalvega saata kevadel appi meeskonnad, kelle oskusteks on piiride tugevdatud valvamine, ütles BNS-ile Ida prefektuuri pressiesindaja.
Politsei- ja piirivalveameti rahvusvahelise koostöö büroo juht Reet Zeisig rääkis, et vastuseks Sloveenia abipalvele aidata rändesurve alla sattunud piiri paremini valvata saadab Eesti alates laupäevast Sloveeniasse esimese meeskonna.
„Kokku saadetakse Sloveeniasse kuni neli viieliikmelist roteeruvat meeskonda, kelle ülesandeks saab Sloveenia ja Horvaatia piiriala lähistel Novo Mesto regioonis maismaapatrullides osalemine,“ rääkis Zeisig.
Ühe rotatsiooni pikkuseks on planeeritud üks kuu ning esimesse meeskonda kuuluvad politseiametnikud Lõuna, Ida ning Põhja prefektuurist. Eesti politseinikud tagavad Sloveenias korda kohaliku politsei juhtimisel, kuid Eesti politsei vormis ning oma teenistusrelvade ja erivahenditega.
„Eesti abistas Sloveeniat ka 2015.-2016. aastatel ning oleme seda valmis tegema ka nüüd. Koostöö rahvusvahelises keskkonnas suurendab ka meie valmisolekut paremaks toimetulekuks keerulistes olukordades ning teisi abistades loome kindluse, et sarnase vajaduse tekkimisel on meil liitlased, kes ka meid raskel ajal võimalusel toetavad,” sõnas Zeisig ning lisas, et töö rahvusvahelises keskkonnas annab politsei- ja piirivalveameti töötajatel mandada väärtuslikku töökogemust.
Tuhanded migrandid, kelle soov on jõuda Euroopa rikastesse riikidesse, on Balkanil ootel peamiselt Serbias ja Bosnias. Lääne-Euroopasse jõudmiseks peavad nad kõigepealt läbima Horvaatia ja Sloveenia.
Horvaatia on küll Euroopa Liidu liige nagu Sloveeniagi, kuid ta ei kuulu viisavabasse Schengeni tsooni. Balkani rändeteele jäävad riigid on tugevdanud piirikontrolli alates sellest ajast, kui 2015. aastal jõudis Euroopasse üle miljoni migrandi. (BNS)