Kaja Kallase valitsused on Eestit juhtinud juba üle kolme aasta, kuid majandus püsib kindlalt kriisis ja paremaks miski ei näi minevat. Seda näitab ka kuiv statistika.
Statistikaameti andmetel vähenes 2024. aasta aprillis tööstustoodangu maht võrreldes mulluse aprilliga 4,7 protsenti.
Tööstuse kolmest sektorist kasvas toodang mäetööstuses 3,6 protsenti ja energeetikas 10,1 protsenti, kuid kahanes 5,7 protsenti töötlevas tööstuses.
Statistikaameti juhtivanalüütiku Helle Bunderi sõnul vähenes aprillis tööstustoodangu maht enamikes töötleva tööstuse tegevusalades. „Juba kolmandat kuud järjest on tootmine töötlevas tööstuses aastases võrdluses vähenenud samas mahus ehk kuue protsendi ümber,“ tõi Bunder välja.
Olulisematest tööstusharudest kahanes aprillis puidutöötlemine 12,9 protsendiga, metalltoodete tootmine kukkus 11,5 protsenti, elektriseadmete valmistamine 13,5 protsenti ning arvutite ja elektroonikaseadmete tootmine 13 protsenti. Suurema osatähtsusega tööstusharudest kasvas toiduainete tootmine viis protsenti ja põlevkiviõli tootmine 12,7 protsenti.
Kogu töötleva tööstuse toodangust müüdi märtsis 67,9 protsenti välisturule.
Võrreldes 2023. aasta aprilliga kahanes töötlevas tööstuses tööstustoodangu müük selle aasta aprillis 6 protsenti ja seda kalendaarselt korrigeeritud andmetel. Toodangu müük siseturule vähenes 10 protsenti ning müük ekspordiks 3,9 protsenti.
Sesoonselt korrigeeritud andmete alusel toodeti aprillis võrreldes märtsiga tööstuses 1,5 protsenti ja töötlevas tööstuses 1,7 protsenti vähem toodangut.
Energeetika valdkonnas kasvas aprillis elektri tootmine koguseliselt (MWh) 3,4 protsenti ning soojuse tootmine 16,7 protsenti.
Tööstus on suurim majandussektor ja majanduskasvu oluline vedaja. Tööstustoodangu indeks hõlmab kolme valdkonna ehk mäetööstuse, energeetika ja töötleva tööstuse majandusnäitajaid. (BNS)