Ajal, mil Eesti opositsiooni võitleb raudse kindlusega otsedemokraatia ehk rahvahääletuse ning sellega seoses mehe ja naise abielu vastu, korraldab Prantsusmaa koroonast hoolimata (Prantsusmaal on COVID-19 tagajärjel surnud 57 567 inimest) samuti referendumi.
Prantsuse president Emmanuel Macron teatas esmaspäeval, et ta plaanib teha ettepaneku korraldada rahvahääletus põhiseaduse muutmiseks, et lisada sinna klausel, mis kohustaks Prantsusmaad võitlema kliimamuutuse vastu ja kaitsma keskkonda.
Kodanike kliimakonvendi liikmetele esinedes ütles Macron, et referendumi ettepaneku peavad kõigepealt heaks kiitma parlamendi alamkoda ja senat. Põhiseaduse muutmine, et see hõlmaks kohustust võidelda kliimamuutuse vastu, ja keskkonnale tõsise kahju tekitamise karistamine vangistusega olid ühed peamistest soovitustest, mida konvent juunis esitas.
Prantsusmaal korraldati rahvahääletus viimati 2005. aastal, kui valijatel paluti toetada Euroopa põhiseaduse koostamist. See lükati tagasi ning oli ränk hoop tolleaegsele presidendile Jacques Chiracile.
Nagu näha, on referendumi ka mujal maailmas oluline otsedemokraatia vahend. Kolme nädala eest oli rahvahääletus Šveitsis, kus kodanikud lükkasid tagasi maailma kõige rangemate vastutustundliku ettevõtluse reeglite kehtestamise, mis oleks allutanud Šveitsis asuvate peakorteritega rahvusvahelised ettevõtted rangetele ärireeglitele kogu maailmas. Prantslased aga pöörduvad 15-aastase vaheaja järel otsedemokraatia juurde tagasi.
Referendumeid ei takista ka pandeemia – Eesti opositsiooni üheks relvaks aga on väide, nagu ei sobiks rahvahääletust koroonatingimustes korraldada (ometigi tulevad varsti ka valimised). Lääne-Euroopa sulgub, aga selliseid siseriiklikke üritusi ära ei jäta.
Opositsioon on otseselt mehe ja naise abielu esmatähtsuse kindlustamise vastu – korraldaks keegi Eestis praegu Prantsusmaaga analoogilise referendumi kliimaküsimustest, oleks kogu vasakliberaalne punalilla leer ilmselt selle poolt, ka kibedaima koroonaleviku ajal, sest see gretathunberglik algatus mahub nende ideoloogiasse. Kindlasti poleks sellise referendumi vastu ka otsedemokraatiat propageerivad rahvuskonservatiivid, kes tahavadki tähtsate küsimuste korral otsustamise rahvale anda.