Eesti teeb ühe vajaliku ostu, kuid selle tausta varjutab üks varasem skandaal, nimelt Reformierakonnaga seotud Tallinna Sadama juhtum. See paneb küsima: kui puhas on praegune ost?
BNS vahendab: “Eesti allkirjastab kolmapäeval kell 14.30 Tallinnas Haven Kakumäe angaaris lepingu Türgilt ligi 220 miljoni euro eest uute soomikute ostuks. Soomukite soetamiseks sõlmitakse lepingud kahe Türgi ettevõttega, et soomustada 2. jalaväebrigaad, mille arendamisse on viimastel aastatel suuresti investeeritud, teatas Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus. Leppele panevad käe alla kaitseminister Hanno Pevkur ja tema tema Türgi kolleeg Yaşar Güler.
Tulevaste partnerite ülesanne on varustada Eesti kaitseväge ligikaudu 220 ratassoomukiga ja päästeameti demineerimiskeskust nelja 4×4 soomukiga. Hanke hinnanguline maksumus on ligikaudu 200 miljonit eurot. Esimesed sõidukid jõuavad kohale aasta jooksul pärast lepingute sõlmimist.”
Vajalik ost, aga miks just Türgist, kuhu ulatuvad ühe varasema skandaali juured? Eesti tellis tollal Türgist parvlaevad, mis kippusid hilinema, lisaks aga kahtlustati Reformierakonnaga seotud tegelasi altkäemaksus.
Postimees kirjutas 2017. aasta detsembris: “Kümne aasta jooksul võtsid Kiil ja Kaljurand nii koos kui ka eraldi tegutsedes altkäemaksu peaaegu nelja miljoni euro ulatuses. Sellest suurima osa, ligikaudu kolm miljonit eurot, moodustas Kiilile Türgi ja Poola laevatehaste esindajatelt lubatud altkäemaks selle eest, et nad saaksid Tallinna Sadama tütarettevõtte TS Laevadega sõlmida praamide müügi lepingud.”
Praamidega sai Eesti riik rahaliselt pikki pükse, aga kuidas on lood soomukitega?
Praegu makstakse soomukite eest umbes 220 miljonit eurot (220 ratassoomukit pluss neli päästeametile), seega hind on pisut alla miljoni ühe soomuki eest. Postimehe loo pildil nähtav soomuk on sarnane Nurol Ejder Yalçın 4X4 soomukiga, mis maksab 495 000 eurot (hulgi ostes ehk veelgi vähem). Tõsi küll, see baasvariant on ilma lahingvarustuseta, kuid see paneb küsima, et kas relvastus paneb hinnale topelt otsa? Militaarvariandid.
Ungari ostis Türgilt Nurol Ejder Yalçın 4X4 soomukeid, kuid kaitseministeerium keeldus kaitse- ja julgeolekuhuvidele viidates avaldamast nii tellitud sõidukite arvu kui ka tehingu hinda, vahendab Remix News.
Ehk seletab kaitseministeerium täpsemalt, kas Eestile ostetavad soomukid on parim ja õigem ost? Ja miks osteti need NATO kõige ebakindlamalt liikmelt?
Ja ikka jääb küsimus, et kas mõni Reformierakonnaga seotud tegelinski sai soomukitehingult “nokka kasta”…
Uued Uudised