Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Eesti otsib peatsensorit?

-
04.07.2023
Meediamajade mikrofonid
© UU

Tarbijakaitse ja tehnilise järelvalve amet (TTJA) tahab seadusesse panna meediateenuse osutajale kohustuse avaldada uudistesaadetes tõeseid ja erapooletuid seisukohti, ütles ameti infoühiskonna talituse juhataja Helen Rohtla ERR-ile.

Võiks ju arvata, et sageli kaldu peavoolumeediale ongi sellist järelvalvet vaja, kuid siis, kui riigiametnikud hakkavad meediat kontrollima, peituvad palju suuremad ohud. Meedialiit on tagajalgadel ja loomulikult ei sobi see plaan ka alternatiivsetele meediakanalitele.

See on korraga nii vastuoluline kui ka nii halb mõte, et tuleks eos peast välja visata. Teisisõnu tahab riik asutada „tõeministeeriumi“ ja panna tööle peatsensori. Tänan, ei!

2. juunil saatis kultuuriministeerium enam kui 40 organisatsioonile ja asutusele kooskõlastamiseks ja arvamuse avaldamiseks meediateenuste seaduse muutmise seaduse väljatöötamiseks.

Eesti Meediaettevõtete Liit on vastu seisukohale, nagu saaks täitevvõimu esindaja ehk tarbijakaitse ja tehnilise järelvalve amet olla terve meediaturu mõttes sõltumatu meediaregulaator.

Ärge laske mingeid riigiametnikke asja kallale!

ERR küsis Helen Rohtlalt muu hulgas: „Oletame, et EKRE või sotsiaaldemokraadid tahavad avada oma telekanalit, kus on ka uudistesaated. Me saame ju mõlema erakonna puhul aru, et seal hakatakse ju rääkima asjadest nende maailmavaate nurga alt. Ja see on loomulik. Kuidas te siis sellist olukorda lahendate?“

Vastus oli järgmine: „Ma arvan, et ka enda maailmavaatenurga alt saab infot edasi jagada objektiivselt. Kellegi seisukohtade kajastamist uudistesaadetes ei ole mitte kuidagi tulevikus plaanitud keelata. Lihtsalt oluline on, oleks võimalus antud ka vastaspoole seisukoha avaldamiseks.“

 

„Järjekordne näide eurokolhoosi idiootlike direktiivide orjameelsest ülevõtmisest, millest sünnib ainult täielik segadus,“ kommenteerib kunagine teleajakirjanik, EKRE liige Urmas Reitelmann. „Ilmselt ongi segaduse, hirmu ja enesetsensuuri tekitamine eurotsensorite eesmärk.“

Ta toob näite: „Kuidas kujutab tsensor ette näiteks Ukraina sõja kajastamist. Juba sõna “sõda” peaks olema valjusti keelatud, sest kumbki pool ei ole sõda välja kuulutanud. Kuidas ja kust ammutab õnnetu ERRi punapropagandist AK-s Venemaa hinnangut ja seisukohta suvalise sündmuse kohta? Või näiteks teatab Biden mõnest hiinasuunalisest otsusest. Seda ei tohiks kajastada lisamata Pekingi seisukohta. See kõik on aga teoreetiline. Asja olemus on aga selgelt üheülbaline. Tehnilise Järelvalve Amet on mõeldud oma lihtsakoelises ebakompetentsuses üksnes kulissiks. Tegelikke otsuseid ei langeta ka poliitiline politsei. Tegelikult on “tõemonopoli vardjad” Stenbocki majas istuvad strateegilise kommunikatsiooni komissarid ja “asjatundjad”. Tegemist on eheda totalitarismi tööristaga, mille abil võib sulgeda kõik väljaanded, kellede levitatav sisu ei meeldi täna valitsevale liberaalsele režiimile. Esimestena likvideeritakse Objektiiv ja Uued Uudised, hiljem väiksemad kriitikud. Vihakõne seaduse jõustudes hakatakse vangistama ja sulgema suid juba üksikutel inimestel.“

 

„Niisiis planeeritakse riikliku tsensuuri kehtestamist. Täiesti võimatu on eitada, et Nõukogude Liidu mustrid korduvad,“ kommenteerib Riigikogu EKRE fraktsiooni liige Varro Vooglaid. „Kapo hakkab hindama, millisele kanalile võib anda tegevusloa ning TTJA hakkab otsustama, kas erameedia väljaannete saated on ikka piisavalt tõesed ja neutraalsed. Uskumatu, et jõuamegi sellisesse seisu tagasi.“

 

Meedia- ja poliitikavaatleja Toomas Mattson: „Palun peatage see ametnike peades tekkinud järjekordne hullus! Ma olen väga-väga hirmul igasuguste riigiametite algatuste asjus, mis püüavad seaduste tasemel hakata kuidagi reguleerima ajakirjandust ja selle sisu ja tekitama nn tõeministeeriume.“

 

Loe siit:

https://www.err.ee/1609024367/ttja-tahab-hakata-tuvastama-uudistesaadete-erapooletust-ja-toelevastavust