Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Eesti sarnaneb sõnavabaduse kitsendamiselt üha enam Hongkongiga

-
08.10.2023
Mujal maailmas nõutakse sõnavabadust, Eestis võetakse see hoopis ära. Hongkongi demokraatiaaktivistid Taivanil Taipeis.

Sotsiaalmeedias kerkinud tsensuurilaine ja Riigikogus menetluses olev tsensuuriseadus on häirekell, mis tuletab meelde, et totalitaarsetes riikides on suud juba suletud ja seal võitlevad inimesed ometigi sõnavabaduse eest, mida Eestis rahvalt Trooja hobuse ehk meelsuskontrolliseadusega ära võetakse.

Eestis pole enam kaugel need ajad, mida kirjeldatakse AFP-BNS-i uudises.

“Hongkongi kohus mõistis reedel vangi mehe, kes oli importinud riiki “mässuliseks” peetavaid lasteraamatuid, milles kujutati demokraatia toetajaid lammastena, kes kaitsevad oma küla huntide eest.

Hongkongi võimud taastasid pärast 2019. aasta ulatuslikke demokraatiaproteste koloniaalajast pärit seaduse, mille alusel on kümneid elanikke “mässule õhutamise” eest vangi mõistetud.

Reedel määrati nelja kuu pikkune vanglakaristus ühe finantsfirma 38-aastasele töötajale Kurt Leungile, kes tunnistas end süüdi mässumeelsete väljaannete imprordis.

Üks raamat rääkis demokraatiameelse ajalehe Apple Daily sulgemisest tõukudes loo “Keisri uute rõivaste” ainetel, kuid selles sai karistada tõde kuulutanud lammas, ilmnes reedel kohtus.

Süüdistajate sõnul toimetasid Leung ja tema ülemus ühiselt Ühendkuningrigiist postiga Hongkongi 18 pildiraamatut. Leung võttis saadetise firma büroos vastu ja ta peeti 13. märtsil kinni.

Kohtunik Victor So ütles otsust langetades, et need raamatud levitavad “moonutatud väärtusi ja ebaõigeid sõnumeid”, kujutades Pekingit “kurja ja barbaarse sissetungijana”. “Iga mõistusega inimene näeb, et need raamatud on mässumeelsed,” sõnas ta.

Kaitseadvokaat Anson Wong väitis kohtus, et raamatu levitamise ega Leungi mässule õhutamise kavatsuste kohta ei ole tõendeid. “Raamatutel on objektiivselt (mässuline) eesmärk, aga kaitsealusel subjektiivselt ei olnud,” leidis ta.

Leung palus kohtule saadetud kirjas oma teo pärast vabandust, aga kohtunik otsustas, et heidutuseks tuleb ta vangi mõista.

Maksimaalne karistus mässule õhutavate väljaannete riiki toimetamise eest on kaks aastat esmakordse keelust üleastumise korral.”

Varsti on nii ka Eestis, sest Maris Lauri lubas tsensuuri seaduse kohta rääkides, et vanglat võib saada kuni kolm aastat…