LHV majanduseksperdi Heido Vitsuri sõnul on karta, et pärast praeguse langusperioodi lõppu kõik Eesti tööstuse sektorid endises mahus ei taastugi, kas toormega seotud probleemide, energia kallinemise või siis viimaste aastate ülikõrgest inflatsioonist tingitud konkurentsivõime vähenemise pärast.
Samas osa tööstusest suudab tema hinnangul kindlasti muutunud olukorraga kohaneda ja ei ole välistatud, et kaduva asemele midagi uut ja konkurentsivõimelisemat asemele tuleb. “Kuid nii või teisiti – tööstusel seisab ees raske aasta lõpp ja keeruline uus aasta, kus meie ettevõtjatel tuleb konkureerida mitte ainult teiste ettevõtjatega, vaid ka teistes maades rakendatud toetusmeetmetega,” ütles Vitsur BNS-ile.
Statistikaameti andmetel tootsid tööstusettevõtted 2023. aasta augustis püsivhindades 11,9 protsenti vähem toodangut kui 2022. aasta samas kuus. Toodang vähenes kõigis kolmes sektoris: energeetikas 26,2 protsenti, töötlevas tööstuses 9,3 protsenti ning mäetööstuses 41,5 protsenti.
Majanduseksperdi vaates kinnitasid värsked andmed üksnes seda, mida juba üle kuu aja teada on olnud: olukord tööstuses on jätkuvalt halb ja eriti halb töötlevas tööstuses. “Oleme tööstuse mahtudega tagasi seal, kus olime viis aastat tagasi ning paraku pole olukorra paremaks muutumist lähiajal oodata,” nentis ta.
Vitsur möönis, et augustis pöördus tööstuse olukorda kuust kuusse tugevalt kõikuvast mahuindeksist selgemini kajastav trendi graafik 0,7 protsendipunkti võrra ülespoole, kuid paraku ei saa tema sõnul praeguses olukorras sellest olukorra parenemist välja lugeda.
“Vahetult ettevõtlusest saabuvad teated juba aset leidnud või planeeritavatest koondamistest, aga ka 15,8 protsendi suurune langus puidu-, 18,9 protsendi suurune langus elektroonikaseadmete sektorites ning asjaolu, et müük ekspordiks on vähenenud rohkem kui müük siseturule, räägivad raske olukorra jätkumisest, kui mitte olukorra oodatavast halvenemisest,” selgitas majandusekspert.
Ta lisas, et mingit optimismi lähiajaks ei anna ka rahandusministeeriumi, Eesti Panga ega ka maailmaorganisatsioonide sügisprognoosid, mis kõik on üksmeelselt lükanud paranemislootused tulevasse aastasse.
Luminori peaökonomisti Lenno Uusküla leiab, et kuigi võrreldes juuliga oli augustis tööstustoodangu maht veidi suurem, siis on selle tase jätkuvalt väga madal, kusjuures praegune suur kukkumine ei ole tema hinnangul veel leidnud uut põhja ega kasvufaasi. (BNS)