Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Miks on Eestile oluline olla USA rahapesu-uurimistes aktiivne

-
19.01.2021
© Internet

Rahandusminister Martin Helme sõnul on Eestile oluline minevikus toimunud suurte rahapesujuhtumite uurimistes Ameerika Ühendriikides ka edaspidi aktiivne olla.

„Eesti riigi maine on minevikus toimunud mitmetes rahvusvahelistes rahapesujuhtumites tugevalt kannatada saanud. Eesti jaoks on väga oluline, et need keerulised juhtumid saaksid põhjalikult läbi uuritud ja et me saaksime rohkem teada, mis minevikus juhtus. Seetõttu on Eesti riigi jaoks jätkuvalt tähtis selles protsessis võimalikult aktiivselt osaleda ja teha erinevate Ameerika Ühendriikide uurimisasutustega proaktiivset koostööd. Uue rahandusministri ja valitsuse otsustada on see, kas jätkatakse Eesti senise partneri, advokaadibürooga Freeh Sporkin Sullivan või soovitakse leida uus partner, kuid Eesti ei tohi aktiivsusest Ameerika Ühendriikides loobuda,“ selgitas rahandusminister Martin Helme.

„Meie Ameerika Ühendriikide partnerite senine töö poole aasta jooksul on kinnitanud seda, mida arvasime juba varem: Põhjamaade pankade taktika on jätta Ameerika Ühendriikide uurijatele ja laiemalt rahvusvahelisele avalikkusele mulje, et Eesti filiaalides ja tütarpankades olid mõned korrumpeerunud töötajad ning Taani ja Rootsi peakontorid kahtlastest klientidest ja rahavoogudest suurt midagi ei teadnud. Samuti soovivad Põhjamaade pangad USAs jätta mulje, et Eesti järelevalve- ja uurimisasutused kukkusid rahapesu avastamisel ja uurimisel läbi. See kõik on vale. Freeh Sporkin Sullivan on tuvastanud, et tegelikult peakontorid teadsid Eestis toimuvast ja isegi julgustasid neid omalt poolt järjest suuremaid riske võtma. Kui Eesti riigi poolt tegeleb nende suurte juhtumitega edasi ainult riigiprokuratuur, siis on tagajärjeks, et usutavasti mõnda eraisikut tulevikus karistatakse, aga rahvusvaheline mainekahju jääb Eesti riigile. Kui me loobume aktiivsusest Ameerika Ühendriikides, läheme kaasa Põhjamaade pankade senise taktikaga ning jääme nendes juhtumites avalikkuses süüdi. Tegelikult oleme me riigina selles protsessis kannatajad,“ kommenteeris rahandusminister Martin Helme.

„Üheks näiteks suurpankade kahepalgelisusest on see, et üks uurimise all olev Põhjamaa pank väidab avalikult, et nad võitlevad rahapesuga ja teevad kõigiga koostööd, aga samaaegselt Eesti valitsuse palgatud partnerite uurimises koostööd mitte ainult ei väldi, vaid töötavad omalt poolt sellele vastu,“ lisas Martin Helme.

USA advokaadibüroo Freeh Sporkin Sullivan LLP pakub Eesti valitsusele õigusnõustamist ja esindamist praeguseks juba tuntud ja kahtlustatavates rahapesu asjades, mis on seotud Põhjamaade pankadega, kes on tegutsenud oma Eesti ja teiste Baltimaade tütarettevõtete ja filiaalide kaudu. Lisaks väidetava rahapesu uurimise toetamisele abistab ja esindab büroo Eesti valitsust suhetes Ameerika Ühendriikide pangandusjärelevalve asutuste, justiits- ja rahandusministeeriumi, väärtpaberi- ja börsikomisjoni (SEC), New Yorgi osariigi finantsteenuste osakonna ning teiste õiguskaitse- ja järelevalveasutustega. Töö üks peamine eesmärk on tagada teineteisemõistmine ja sujuv koostöö Eesti ja Ameerika Ühendriikide eri õiguskaitse- ja järelevalveasutuste vahel ning pakkuda Eesti abi uurimismenetlustes selleks, et Eesti riigi huvid ja maine oleks rahvusvahelises kontekstis esindatud ja kaitstud.