Abielureferendumi eel kõlavad taas süüdistused selle kohta, et keegi teine lõhestavat ühiskonda, aga see ei pea otse võetuna paika – eestlasi ja eestimaalasi on üha hullemini lõhestamas maailmavaateline erinevus, ja see toimub kogu maailmas. Nn progressivistid ja traditsionalistid lihtsalt ei leia enam midagi ühist.
On konservatiivne leer, mis tänases maailmas ei tähenda sugugi muistsesse kapseldumist, vaid tähendab soovi tuua traditsioonilisest ühiskonnast üle seda, mis vajab või on väärt säilitamist. Mõistagi on sellise maailmavaate taga peamiselt vanemad põlvkonnad.
Progressivistid seevastu soovivad kiiret edasiliikumist, arenguid ja muudatusi, mis veab selle leeriga kaasa ohtralt noorsugu, mida tänases Eestis on väga hästi näha. Kui traditsionalistide puhul on oht vanasse kapseldumises, siis progressivistide puhul on ohud suuremad – ennekõike kõige vana kompromissitu mahalammutamine ja hilisem selgus, et valitud tee polnudki õige. See on juhtunud praktiliselt kogu läänemaailmas.
Eesti noored lähevad progressivismiga kaasa, sest nende jaoks on see kõik pärast nõukaaega uus, see tundub arenguna ja edasiminekuna. Ja ongi, aga ainult sotsialismist vabanenud Ida-Euroopa jaoks. Lääne-Euroopa on sellesse juba takerdunud, nende valitud mudelis pole peale info- ja kõrgtehnoloogilise arengu midagi head.
Lääne liberaalse maailma peaaegu piirideta vabaduste kultiveerimine on valla päästnud ka inimlikud kapriisid, nõrkused, solvumised ja lõpuks ka perverssused, ning kõik see suurendab lõhet konservatiivse leeriga. Nooremad põlvkonnad leiavad endiselt, et see on areng, nägemata takerdumist ja tupikteed.
Eriti hästi on kinnijooksmist näha Rootsis, kus on olemas kõik “progressiivne” – sooline võrdõiguslikkus- ja neutraalsus, feminism, massimigratsioon ja nii edasi. Tundub, et Rootsi peaks olema tõeline õnnemaa, aga ei ole ju, granaadiplahvatusi ja tulistamisi ei tohiks Eldorados ju olla. Saksamaa laskis peaaegu miljon migranti sisse ja kas Euroopa rikkaimas riigis elatakse nüüd ühtselt ja õnnelikult? Ja mispärast siis Prantsusmaa president islamiseparatismist räägib? Liberaalne mudel tähendabki tupikut just seetõttu, et sellele liigub jääliustikuna peale rahvasteränne, mis toob endaga kaasa hoopis tugevama kultuuritaustaga islami.
Eestis on praegu näha progressivismi tõusu, mida veavad sotsid, rohelised, Eesti 200 ja Reformierakond. Nemad juhivad ühiskonda selles suunas, mis on Läänes juba tõestanud kui mitte kõlbmatust, siis vähemalt seda, et liberaalse arenguteega jõutakse tupikusse. Ülerahvastatud maailmal pole praegu mingit vettpidavat edasiliikumisteed, mistõttu konservatiivne traditsionalism tundub hetkel ainsana reaalse väljundina – kuni midagi muud ja paremat leitakse.