Möödunud nädalal esitasid EKRE Tallinna volikogu saadikud Mart Kallas ja Kairet Remmak-Grassmann linnapea Mihhail Kõlvartile rea linlaste jaoks üsnagi igapäevaseid ja valusaid küsimusi.
Nimelt on EKRE fraktsiooni poole on pöördunud mitmed inimesed, kes kurdavad Tallinna ühistranspordi räpasuse, täpsemalt räpaste inimeste üle trammides. Kodutud, kelle hügieen on puudulik, määrivad istmeid ning levitavad lehka, mis hakkab ka teistele reisijatele külge. Eriti probleemseks on hinnatud trammiliine 1, 2 ja 4.
Küsimused linnapeale olid järgmised:
1. Kas ja mida on siiani ette võetud, et eemaldada ebapiisava hügieeniga inimesi ühistranspordist?
2. Kuidas linn kavatseb lahendada ülal kirjeldatud probleemi?
3. Kas ja kuidas on tegeletud joobes reisijate probleemiga?
4. Kuidas on lahendatud kodutute päevane olemine Tallinna linnas?
5. Kas kodututel on olemas pesemisvõimalused?
6. Kuidas on korraldatud terviseprobleemidega kodutute päevane olemine, kas neil on võimalus öömaja ruume ka päevasel ajal kasutada?
Linnapea Mihhail Kõlvart märkis kirjalikus vastuses, et ühistranspordis tekitavad nii puuduliku hügieeniga kui ka joobes inimesed tõesti ligimestes ebameeldivust või probleeme.
“Kuid me ei tohiks kunagi unustada, et ka nemad on meie ühiskonna liikmed ning sõltumata inimese sotsiaalsest taustast, on ka neill õigus väärikale ja võrdsele kohtlemisele. Eesmärk ei ole mitte kedagi, veel vähem nõrgemaid, ühiskonnast eemaldada, vaid nende resotsialiseerumine ühiskonda,” vastas Kõlvart.
Linnapea sõnul on Tallinna Linnatranspordi AS andnud oma ühissõidukijuhtidele soovitused ja täpsemad juhised, kuidas sellises olukorras tegutseda, kuid pikkades ja reisijatest sõidukites pole juhtidel sageli võimalik näha seal toimuvat. On ka leping turvafirmaga juhuks, kui juht vajab konfliktis abi. Ekraanidel on nähtavad ka otseselt reisijatele suunatud klipid, mis kutsuvad austama kaasreisijaid.
Kõlvart märkis, et päevasel ajal on kodututel võimalik kasutada päevakeskuse teenuseid, sealhulgas end seal ka pesta ning saada ka hooajaliselt sobivaid riideesemeid ja jalanõusid. “Terviseprobleemidega kodututele, kes vajavad ajutiselt majutust, hooldust ja meditsiinilist abi, osutatakse varjupaigateenust ööepäevaringselt,” selgitas Kõlvart ja lisas, et kodutute öömaja päeval avatuna hoidmine pole tema hinnangul siiski otstarbekas.