Donald Trumpi eesseisev presidentuur muudab kõvasti jõudude vahekorda maailmas ja seetõttu on valitsused mitmel pool hakanud senist poliitikat ümber hindama. Ei saa öelda, kas Eesti võimupoliitikud on ise midagi õppinud või suunab neid reaalsus, aga midagi on muutumas, sest valitsusele on tekkinud „EKRE jutupunktid“.
Eelmisel neljapäeval räägiti valitsuse istungil esmakordselt Eesti ettevõtete konkurentsivõimest kõrgete elektrihindade kontekstis – Kaja Kallas laskis võimule tulles hinnad lakke ja veel kiitis NordPooli röövellikku börsi, konkurentsivõimest aga ei hoolitud karvavõrdki.
Ka nüüd kiitsid ministrid, eriti kliimaminister Yoko Alender, rohepööret ja lubasid sellega jätkata, aga esmakordselt tunnistas peaminister Kristen Michal „EKRE jutupunkti“, et elektrihinna alandamiseks on vaja juhitavaid võimsusi ehk Eesti kontekstis põlevkivienergeetikat.
Tuli teinegi uudis, et ettevõtluse ja innovatsiooni sihtasutus on „uue omaniku ootuste“ dokumendis hüljanud rohepöörde postulaadid ja räägib pigem majanduse elavdamisest, jättes kõrvale kliimahüsteerilised momendid.
Ilmselt on viimasel ajal ilmunud liiga palju artikleid, mis räägivad suurtest takistustest „puhtas energeetikas“ ja kui suur USA majandus pärast Bideni langemist ning Trumpi tõusmist rohepöörde tagant ära kukub, tuleb ka Eesti valitsusel prioriteete muuta.
Veel üheks oluliseks uudiseks on see, et pärast Muski ja X-i eeskuju on ka Meta hakanud tunnistama, et nende tsensuur on liiast olnud ning tegevus kallutatud, mis tähendab sõnavabaduse naasmist sotsiaalmeediasse. Delfi lapsajakirjanikest „faktikontrollide“ isetegevus ongi üle piiride läinud, viimati tsenseeriti Uute Uudiste vahendatud konservatiiv Veiko Vihuri ühiskonnakriitilist seisukohta, kusjuures veel üdini absurdse väitega a la „Näib, et püüdsite saavutada populaarsust valeväidetega“ või midagi sarnast.
Võimalik, et selles kontekstis takerdub ka Eesti vaenukõneseadus – kui ikka sotsiaalmeedia ikkest vabaneb, pole sel mõtet. Seda enam, et Ameerika on nüüd Trumpi juhtida ja teadupärast pole USA-s üleriigilist „vihakõneseadust“ kunagi läbi surutud, sest kuigi demokraadid on oma oponente igati vaigistanud, on Ameerika liiga uhke oma sõnavabaduse üle, et selle piiramist seadusesse raiuda.
Eestis aga on „EKRE jutupunktid“ au sees, ka võimupoliitikute puhul, kuigi ega nad seda tunnista.
Uued Uudised