Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud Norstat Eesti küsitluse järgi püsivad erakondade toetusreitingud praegu stabiilsed, kuid EKRE tugev teine positsioon tähendab tema mõju kasvu poliitilistes protsessides ja ennekõike valimistel.
“Kaja Kallase valitsuse moodustamisele järgnenud natuke enam kui pool aastat on jõujooned meie poliitilisel maastikul märgatavalt ümber mänginud. Keskerakonnal tuleb kõvasti pingutada, et võtta EKRE-lt tagasi teiseks kõige populaarsema erakonna koht,” ütles teadur Martin Mölder.
Keskerakonnal pole see kahtlemata sugugi kerge, sest neid saadab tugev korruptsioonipartei kuulsus, libekeelne Jüri Ratas pole erakonna ühendamiseks sobiv isik, vaid tundub endale kindlat sooja kohta otsivat, Keskil pole inimest, kes suudaks olla meeltmööda nii eesti- kui venekeelsetele liikmetele ning eriti just Kaja Kallase valitsusse minnes on KE muutunud üheks liberaalseks erakonnaks paljude seas.
“Kui suuruselt teiseks erakonnaks on mäekõrguselt EKRE ja mitte Keskerakond ning eriti kui vahe kahe viimase vahel peaks veel suurenema, on see kindlasti midagi, mille tõttu peaksid mitte ainult oravad, vaid kõik erakonnad oma strateegiad ümber kirjutama, sest lõppkokkuvõttes hakkab see oluliselt mõjutama koalitsioonivõimalusi pärast järgmisi riigikogu valimisi,” lisas Mölder.
EKRE tugevus ongi selles, et ta esindab ainsana Eestis rahvuskonservatiivset maailmavaadet, mistõttu jääb ta igal juhul rahvusmeelsete juhtivaks esindajaks, tema poliitiline nišš ei kao, vaid võib vasakliberalismi (Eesti 200, rohelised, PortoRollo) surve tõttu hoopis laieneda.
EKRE on tugevalt teise partei politsioonil ja ohustab tegelikult ka Reformierakonda, nagu vahepealsed uuringud näidanud on. RE tugevus on selles, et ta on seni esindanud liberaalse, “avatud” leeri EKRE-vastasust, samas kui reformarite enda maailmavaade on nõrk, koosnedes vaid Brüsseli-meelsusest, globalismist ja suurvõimudele meelepärane olemisest. Kui nende valija näeb kord ära Reformierakonna sisutühjust, siis lahkub ta mujale.
Järgmistel Riigikogu valimistel saab EKRE kindlasti tugeva tulemuse ning hakkab mõjutama uue valitsuse loomist rohkem kui seni, ning pole ka võimatu, et ta saab ise võimaluse valitsust luua. Sest Kaja Kallas suudab kahe aasta jooksul Reformierakonna maine nagunii keldrisse kukutada ning Keskerakonnast ei kao korruptsioon kuskile, sest nad on näidanud oma võimetust ise puhastuda. Pealegi ei suuda Jura kuidagi Edikut asendada, Miša jälle ei meeldi eestlastele eriti.
Viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 30,1 protsenti, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda (EKRE) 22,6 protsenti ja Keskerakonda 17,9 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.