Helsingis Eesti saatkonna juures seisid inimesed pühapäeval tunde järjekorras, et Eesti Riigikogu valimistel oma hääl anda.
Paljud pöördusid valimata jättes siiski pettunult koju tagasi, sest nii suure aktiivsusega poldud saatkonnas arvestatud. Kuigi kohati olid emotsioonid laes, kritiseerisid inimesed viletsat korraldust ning pahandasid, et kuna Soomes elavate eestlaste hulgas on ülekaalus EKRE toetajad, kes e-hääletust ei usalda, tõmmatakse meelega pidurit, et sundida neid ikkagi e-hääletama, mille tulemustega saab slikerdada.
Samas valitsesid ka ülevad meeleolud ning emotsioonid, lehvitati Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ja Eesti rahvuslippue ning skandeeriti EKRE nime.
“Käin mehega kordamööda autos varbaid soojendamas. See on vägev, mis toimub. Küsisin järjekorras: kas kõik on ekrekad? Rahvamass skandeeris vastu – EKRE, EKRE!” kirjeldas Silvi Käärik olukorda.
Kuigi hääletusel purustati rekord, Eesti ajakirjandus toimunut kajastama ei kippunud.
Ainult Delfi vahendas Eesti saatkonna konsulaartalituse direktor Liina Viiest, kes ütles, et pühapäeval õnnestus Helsingis valimas käia 508-l inimesel. Võttes arvesse, et eelmine rekord pärineb 2011. aastast ja on kõvasti madalam – umbes 350 inimest kahe valimispäeva peale kokku – tuli selline aktiivsus saatkonnale ootamatult.
Saatkonda hoiti lahti kaks ja pool tundi plaanitust kauem. Väikeste lastega pered lasti sisse väljaspool järjekorda.
EKRE Soome osakonna esimees Rudolf Jeeser sai sellest päevast siiski suurepärase emotsiooni: „Esiteks sain ma jälle kinnitust sellele, et Eesti ja EKRE inimesed ei ole kurjad ja sallimatud. Kogu päeva jooksul ei kohanud ma ühtegi kurja inimest. Vaatamata sellele, et oodata tuli kaua ja järjekord hääletamisele oli pikk, olid inimesed rõõmsad ja lahked. Räägiti poliitikast ja Eesti elust, räägiti oma lugusid kuidas Soome on satutud, räägiti sellest et tahetakse isamaale tagasi minna.“
Paljud nii rõõmsad ei olnud. “Saime just hääletatud, inimesed külmetavad tänaval, politseipatrullid on kohal,” kirjutas Allan Lukk. “Olen juba poolteist tundi järjekorras olnud. Sain sisse ja veel umbes pool tundi ametnikeni,” lisas Vambo Talu.
Jüri Böhm kirus hääletuse organiseerimist: “Tahaks loota, et mitte taotluslik, aga arvestades EKRE populaarsust väljamaal viib mõtte vägisi sihlilikule õõnestustegevusele teha valimised ja valikuvõimalus võimalikult raskeks ja eemalepeletavaks.”
Peeter Pesur kirjutas sotsiaalmeedias: “Loodavad, et rahvas tüdineb ära ja lippab koju e-hääletama. Aga võta näpust! Rahvas on tubli! E-hääletust tuleb vältida nii palju,kui võimalik!”
Facebooki EKRE-sõprade gruppides kutsuti inimesi üle lahe mitte alla andma, vastu pidama ning tänati ohtralt sealseid toetajaid.
Välisriigis on Eesti kodanikul hääletamiseks kolm võimalust: kirja teel, Eesti välisesinduses kohapeal või elektrooniliselt. Kõik võtavad aset enne 3. märtsi sobiva variandi.
Kokku on avatud 40 hääletamispunkti 35 riigis. Washingtonis andis nädalavahetusel oma hääle 22 inimest, mis on rohkem kui eelmistel valimistel.
Välisesindus peab hääletamist võimaldama 16.-21. veebruarini vähemalt kahel päeval. Täpsema info välisriikides hääletamise kohta leiab välisministeeriumi kodulehelt.
Alaliselt elab välisriigis 77 881 Eesti kodanikku.
Lisaks saavad alaliselt välismaal elavad valijad 21.-27. veebruarini hääletada ka Eestis väljapool elukohta hääletust korraldavates jaoskondades.