Riigikogu EKRE fraktsiooni liikmed esitasid arupärimise siseminister Kristian Jaanile Euroopa Liidu 2015.–2017.aasta rändekava ning Euroopa Komisjoni 2007. aasta üleskutse alusel Eestisse vastu võetud rahvusvahelise kaitse vajadusega välismaalaste kohta, millele minister täna vastamas käis.
Riigikogu liige Jaak Valge defineeris arupärimist üle andes esmalt, et ümberasustamine on rahvusvahelise kaitse saanud isiku Eestisse vastuvõtmine kolmandast riigist ja ümberpaigutamine on rahvusvahelise kaitse saanud isiku Eestisse vastuvõtmine teisest Euroopa Liidu liikmesriigist.
„Neid isikuid, kelle kohta see arupärimine käib, on kokku 213. Neist 181 on pärit Süüriast, 24 Iraagist, 6 Eritreast ja 2 Jeemenist. Arupärimine on esitatud 26. jaanuaril, see tähendab seda, et enne sõda.
Valge: „Niisiis, see ei ole tõukunud Ukraina põgenikelainest. Ja kuigi see arupärimine puudutab peamiselt isikutesse, kes erinevalt Ukraina põgenikest ei pärine meiega samast kultuuriruumist, on nende hakkamasaamine ometi Eestis ülimalt väärtuslik kogemus ka kõikidesse põgenikesse puutuva poliitika kujundamisel.“
Enne arupärimise koostamist pidas Valge siseministriga kirjavahetust ja selgus, et neist kõne all olevast 213 isikust on Eestis kehtivad tähtajalised või pikaajalised elamisluba 106 isikul ja üks inimene on omandanud ka Eesti Vabariigi kodakondsuse.
„Seega võib teha järelduse, et 106 Eestisse ümberasustatud ja ümberpaigutatud isikuid ei oma enam Eestis kehtivat elamisluba,“ ütles Valge.
Kirjavahetusest selgus, et selgus, et nendest isikutest vaid 11 on omandanud eesti keele oskuse B1-tasemel.
„Tahtsime teada, kuskohas elavad need isikud, kellel enam Eestis elamisluba pole. Kuidas hinnata keeleõppe tulemusi? Kui paljud töötavad Eestis? Kas nad on pannud teo toime kuri- või väärtegusid,“ lisas Valge.