Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

EKRE saadikud pärisid Vladimir Svetilt aru tema üleöö muutunud väärtushinnangute ja Kremli jutupunktide vahendamise kohta 

-
30.07.2024
Helle-Moonika Helme kõnepuldis.
© UU

Esmaspäevasel umbusaldamisel Riigikogus kuulati ära Kremli-meelsuses kahtlustatav minister Vladimir Svet, kes sai EKRE saadikutelt kuulda teravaid ja õiglaseid küsimusi.

Martin Helme: “Ütlesite, et väärtused on olulised. Teie väärtustes pole meil kellelgi mingit kahtlust – vahetasite erakonna ministriameti vastu. Ja et see ministriameti vastu vahetatud erakond on Sotsiaaldemokraatlik Erakond, siis minu meelest on täiesti kohane teie poole pöörduda mitte kui härra, vaid seltsimehe poole. Nüüd, oma Ukraina sõnavõtte olete kõvasti triikinud ja silunud siin praegu ka. Ma pean ütlema: lihtsalt ei usu.
Aga mina olen ikkagi eelkõige eesti rahvuslane, töötan Eesti rahva jaoks Eesti poliitikas ja mind huvitavad eelkõige Eesti asjad, ja selletõttu ma tahaksin saada selgemaid kinnitusi Eesti teemadel.  Mul on lihtne küsimus teile, seltsimees Svet. Kas 1944. aastal Eesti vabastati või vallutati?”

Kert Kingo: “Hea umbusaldatav! Te siin rääkisite, et kuidas teie olete vasaktsentrist ja teie endine koduerakond siis liikus liiga parempoolseks, aga ometigi teile 11 aastat sobis see endine erakond, Keskerakond. Ja teile sobis senikaua, kui Keskerakond oli Tallinnas võimul, kui te saite olla linnaosa vanemana seal töötada, saite abilinnapeana töötada. Ja siis äkki avastasite endast vasaktsentristi ja, hopsti, siin te oletegi valitsuse liikmena. Mind huvitab küll, et kuidas selline meelemuutus üleöö tuli? Jääb ikkagi mulje, et siin ei ole tegelikult veendumustega midagi seost, vaid pigem ametikohtadega.”

Anti Poolamets: “Lugupeetud umbusaldatav! Te mainisite, et teie ütlused Krimmi ja Nõukogude Liidu liiga varajase lõppemise osas olid ebaõnnestumised. Ma tahaks rohkem teada, kuidas need ebaõnnestumised sündisid. Ma vaatasin, et teie intervjuu oli pikk ja põhjalik. Ei saa ju öelda, et te lihtsalt komistasite mõne sõnaga. Kas ajakirjanik provotseeris teid? Mulle jälle tundub, et äkki olid need teie ausad arvamused ja nüüd, selleks et olla Eesti Vabariigi minister, te lihtsalt võib-olla veate meid ninapidi ja ütlete neid asju selleks, et jätkata sellel positsioonil. Ma vaatan meediaväljaandeid, seal on leitav ainult teie vana intervjuu. Te ei ole neid hiljem ümber lükanud. Esimest korda me näeme teie seisukohti nüüd, kui te saite ministriks. Teate, täna on usalduse teema ja ma ütleksin, et mul ei ole usaldust. Te oleksite pidanud mõne nädala või mõne päeva jooksul oma ütlused ümber lükkama. Nüüd me peame siin kuulama seda.”

Helle-Moonika Helme: “Lugupeetud, umbusaldatav! Te olete kutsutud ministriks Reformierakonna juhitud valitsusse, kes on Venemaa osas ja Ukraina sõja osas võtnud vähemalt retoorikas väga selge hoiaku ja on tekitanud ühiskonnas fooni, kus ainuüksi Venemaa poole vaatamine võib kaasa tuua enneolematu tühistamisaktsiooni ja isegi repressioone. Mis muidugi ei tekitanud neis mingit probleemi lasta Kaja Kallasel ajada poolteist aastat perevereäri Putini Venemaaga ja teenida sealt sõna otseses mõttes kena kopika ja õlitada Vene sõjamasinat. Ja nüüd nad teevad seda jälle, aktsepteerivad ministriks inimese – teid siis! –, kes on sõnaselgelt avaldanud mõtteid Krimmi kuuluvusest ja pronkssõduri kohta, mis ilmselgelt poleks kellegi teise osas nagu kõne allagi tulnud. Sotside punane niit ja seos Kremliga on nagunii selge: papa Ossinovski Venemaal teenitud rahad nende valimiskampaanias, soovimatus valimisõigust ära võtta Valgevene ja Venemaa kodanikelt, kes paralleelselt Eesti omavalitsustega valivad ka Lukašenkat ja Putinit. Te esindate neidsamu vaateid ja väärtusi. Kas tõesti arvate, et see on normaalne, ja kas see pole mitte julgeolekuoht?”

Mart Helme: “Lugupeetud härra Svet! Te olete nüüd ka täna siin korduvalt nimetanud Putinit kurjategijaks. Ma ei vaidle sellele üldse vastu, aga mind huvitab see, et teie valija on siiani olnud valdavalt siiski ilmselt mitte-eesti valija ja nende hulgas tõenäoliselt ka väga palju neid inimesi, kes on Vene presidendivalimistel just nimelt Putinit valinud. Me teame, et venelased, kes on Vene kodakondsuses, on üsna aktiivselt toetanud Putinit presidendivalimistel. Mul on selline palve, et konkreetselt konkretiseerige, kuidas te neile inimestele selgitaksite, missuguseid kuritegusid on Putin toime pannud.”

Martin Helme: “Meil Eestis on üks selline rahvavaenulik poliitiline organisatsioon nagu Reformierakond, kellel on põhimõtteliselt Ukraina teemasid käsitledes alati afektiseisund, täielik hüsteeria. Ja kui nad sellest mööda saavad, siis neil on täielik paranoiaseisund, nad näevad kõikjal kogu aeg Kremli jutupunktide vestjaid. Ja lisaks sellele on neil kinnisideed, nad räägivad kogu aeg euroopalikest väärtustest, euroopalikust väärtusruumist.
Mul on nüüd küsimus. Enne seda, kui te saite ministriks, ja pärast seda, kui te olite vahetanud parteid, kas teil oli kohtumisi Reformierakonna juhatuses või Reformierakonna fraktsioonis, et te saaksite võrrelda, kas teie arusaamine euroopalikust väärtusruumist ja Kremli jutupunktidest on kattuv või mitte, või seda erakonda ei huvitanud see üldse teie puhul? Aga kui kohtumine siiski toimus, mis te rääkisite?”

Rene Kokk: “Lugupeetud umbusaldatav! Siin saalis on vahest päris humoorikas saalis vaadata, kuidas erakonda vahetanud siin tulevad pulti ja teatavad, et nemad veendunud sotsiaaldemokraatidena arvavad, seisavad ühe või teise asja eest. Seda on viimasel ajal olnud ja see päris humoorikas, kui kuidagi teistmoodi mitte nimetada. Aga me teame kõik sellist ütlust, et asjad mitte ei pea ainult olema korras ja õiged, vaid ka näima ausad ja õiged. Kas te möönate, et see teie erakonnavahetus sellisel moel näeb kuidagi halb välja ja mis teie valijad arvavad sellest, et ühel päeval te olete ühes ühes erakonnas, kus te olete aastaid olnud ja seda tööd teinud ja panustanud, ja järgmisel päeval olete veendunud sotsiaaldemokraat? Ja kuidagi sellega kaasnes ka ministriportfell. Kas see ei näe ka teie enda arvates kuidagi halb välja? Võib-olla oleks mõneajaline paus vahel olnud ja siis kuidagi parem välja näinud?”

Kert Kingo: “Hea umbusaldatav! Te olete varasemalt oma sõnades kaitstud punamonumente ehk pronkssõdurit ja olete kritiseerinud selle ümber teisaldamist ja rääkinud inimeste solvamisest. Ja nüüd, tulles tagasi Martin Helme küsimuse juurde, mind huvitab tõesti, kas Reformierakonda see teema nagu üldse ei ole huvitanud, neid ei sega see, neid ei häiri see? Ma sain teie sõnadest niimoodi aru, et nad ei ole tahtnud teiega sel teemal üldse rääkida. Saan ma õigesti aru, et Reformierakonda ei sega see teema ja nad ei ole tahtnud mingit seisukohta selles, et teie seisukohta selle kohta teada saada?”

Evelin Poolamets: “Hea umbusaldatav! Kuna te olete üleöö vahetanud erakonda ja muutnud väärtushinnanguid, siis milline on teie suhtumine samasooliste abiellumisse? Kas te toetasite juba varem samasooliste abiellumist või hakkasite samasooliste abiellumist toetama pärast seda, kui teist sai sotsiaaldemokraat? (Svet: “Ja kui te küsite, mis oli minu seisukoht varasemalt, siis ka Keskerakonnas olles mina olin üks nendest, kes oli pigem abieluvõrdsuse pooldaja.”)

Mart Helme: “Ma peaks natukene umbusaldatavat korrale kutsuma. Ärge rünnake küsijaid. Siin ei ole praegu sedapidi, et meie oleme umbusaldatavad, umbusaldatav olete teie. Kui te ründate siin meid, et me oleme siin kuulunud komparteisse – ma ei näe praegu siin kedagi meie fraktsioonist, kes oleks kuulunud komparteisse. Kui te pidasite silmas Arnold Rüütlit, siis ka tema ei kuulu enam meie erakonda. Nii et ma ei näe, et meil oleks siin mingeid kompartei sidemeid, erinevalt teile töökohta pakkunud Reformierakonnast, mis koosneb valdavalt endistest kommunistidest ja noorkommunistidest. Nii et ärge meid sellega tülitage, selle teemaga.

Nüüd, mis puutub Putini kuritegudesse, siis ma ei saanud vastust ja ka minu kallis abikaasa ei saanud vastust. Butša on liiga üldmäärane. Kui Putin on antud Rahvusvahelise Kriminaalkohtu alla, siis on seal olnud konkreetsed süüdistused. Kas te jagate neid konkreetseid süüdistusi ja arvate, et kui Putin tõepoolest tuleb sellise riigi territooriumile, kus teda on võimalik arreteerida, siis ta tuleks arreteerida või kuidas sellega on? Kuidas te ikkagi selgitate neile Putini-meelsetele valijatele, olgu nad eestlased või venelased, teie valijad või minu valijad, seda, mida te silmas peate?”

Anti Poolamets: “Lugupeetud umbusaldatav! Kahjuks te olete küsijate suhtes oma esimese avaliku esinemise kohta väga üleolev ja kogu aeg vihjate, et teid kiusatakse siin emakeele pärast. Aga mina seda küll ei usu, sest me oleme ikkagi teie ütluste pärast siin, mis kuuluvad tüüpiliselt Putini propagandistile, ja tahamegi selgust saada, mis selle taga tegelikult on. Ja ma olen tegelikult mures, et te tõesti teete nägu ainult, et te olete meelt muutnud. Kas te võiksite ikkagi nende ütluste kohta konkreetselt meile selgitada, näiteks mille osas te eksisite või valesti ütlesite, kui te ütlesite, et enamus Krimmi elanikest on pigem Venemaaga kokku jäämise poolt? Ja kui te ütlesite ka Nõukogude Liidu lagunemise kohta, et see oleks võinud juhtuda hiljem või teistmoodi, siis kas näiteks Nõukogude Liidust väljunud riikide – nagu Ukraina – piirid oleks paremini paika saanud, kui oleks seal referendum tehtud Krimmi küsimustes teie arvates?”

Rain Epler: “Härra minister! Mina püüan mitte tegeleda meelsuskontrolliga, vaid proovida teada saada tausta. Võib-olla te räägite … Iga aasta ajakirjanduses, vähemasti 9. mail, ja teistel kuupäevadel näeme, kuidas tähistatakse midagi pronkssõduri ümber. Esimene küsimus on see: mida seal tähistamas käiakse ja miks? Teine küsimus on: kas te ise olete nendel tähistamistel osalenud, olgu siis eraisikuna või lausa ametiisikuna, näiteks linnavalitsuse esindajana, ma ei tea, pärga asetanud või inimestega suhtlemas käinud? Mis seal toimub ja kas te ise olete osa võtnud ja mis see taust siis on?”

Rene Kokk: “Lugupeetud umbusaldatav! Kas te olete ise ka nüüd nende tänaste mõne tunni jooksul, mis te teate, et umbusaldus teile siin üles pandi, arutanud oma peas seda, et ise tagasi astuda? Sest ilmselt te saate ju aru sellest, et ega need küsimused peaministrile teie võimaliku meelsus osas või teile jäävad siin olema kogu selle aja vältel, mis te valitsuses olete. Ja on ennegi nii juhtunud, et ei peeta, ei pea, ei peeta lõpuks vastu. Olete te analüüsinud seda, et tegelikult oleks võib-olla tark võtta ka sellel värskel valitsusel, kes just ametisse astunud on, see pinge maha ja see teema lõpetada lihtsalt ära ja kogu lugu.”

Mart Helme: “Härra eesistuja! Ma tahaksin natukene protestida selle koalitsioonisaadikute poolt esitatud niisuguse halvustava ja sildistava sõnakasutuse suhtes, mis ütleb, et umbusaldusavaldus on käsitletav meelsuskontrollina. Jaa, ta on teatud mõttes meelsuskontroll, aga see on täiesti arusaadav, et kui keegi asub tööle Eesti Vabariigi ministrina, on andnud ametivande, kus ta tõotab olla ustav põhiseaduslikule korrale ja nii edasi, siis on kahtluste korral tema siiruses ja tuginedes tema varasematele väljaütlemistele rahvasaadikutel, opositsioonisaadikutel mitte ainult et õigus, vaid isegi kohustus selgusele jõuda, kuivõrd siiras ja usaldusväärne see ministriametisse asunud inimene on. Nii et halvustada ja naeruvääristada opositsioonisaadikuid umbusaldusavalduse esilekutsumisel on pahatahtlik, kohatu ja kõneleb halvast parlamentaarsest ja poliitilisest kultuurist.”

Siim Pohlak: “Mina küsin teie kohtumise kohta. Kas on toimunud selline kohtumine ja kui on, siis sooviksin natuke teada, mis seal räägiti. Kas Reformierakonna fraktsioonis te ka käisite seda teemat arutamas? Reformierakond ikka armastab kõigile Kremli templi otsaette lüüa. Kas sel teemal Reformierakonna fraktsioon teid ka välja kutsus ja mis õhkkonnas arutelu teil seal möödus?”

Hiljem: “Hea ettekandja! Ma ikkagi ei saanud oma küsimusele vastust, kui ma küsisin selle Reformierakonna asja kohta. Mul jäi mulje, et te olete nagu vestelnud nende valitsusliikmetega. Kas teil on siis probleeme nendega olnud teie väljaütlemiste pärast või ei ole? Te ise ütlesite, et saate hästi läbi. Mis see tõde siis tegelikult on, kas Reformierakonna ministrite jaoks oli probleem need teie väljaütlemised või mitte?” (Svet: “Minuga Reformierakonna ministrid ei ole sellest rääkinud.”)

Allikas: Riigikogu stenogrammid