Kolmapäeval oli Riigikogus jutuks taastuvenergia kasutuselevõtu kiirendamine, arutelu käigus esitasid EKRE fraktsiooni saadikud kliimaminister Yoko Alenderile ohtralt sisukaid küsimusi, millele minister jäi alati vastustega võlgu.
Siim Pohlak: “Ma küsin enda kodukandi vaatest. Meil Kose vallas on riigi poolt üks ala või piirkond, mis on tuulikute asukohaks mõeldud, päris asula lähedal – suur asula, poolteist tuhat elanikku –, paar kilomeetrit vaevu on see vahemaa. Millised võimalused on tegelikult ikkagi kohalikel inimestel peatada see protsess? Ja miks üldse riik on selliseid asukohti valinud, mis tegelikult jäävad suurtele asulatele nii lähedale? Teie ministrina kindlasti teate ka seda teist poolt, rääkige siis, kuidas see asi nüüd on võimalik seisma panna meil seal Kose vallas.”
Teine küsimus Siim Pohlakult: “Ma ikkagi tahaksin teada, miks riik soosib elamutele niivõrd lähedale nende suurte tuulikute ehitamist. Te justkui viitasite, et tuleb raha ja kõik on tore, aga miks ei vaadata seda, et need oleksid elamutest võimalikult kaugel? Miks riik soosib seda suurte asulate lähedusse selliste tuuleparkide planeerimist? Mingeid mõjud peavad olema. Ühest peavooluväljaandest võib lugeda näiteks, et Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet registreeris viimasel neljal aastal 16 kilomeetri kauguselt mõõdetuna tuulikute poolt tekitatud tsiviilraadio häireid, mis ületasid normeeritud elektrivälja tugevust sajakordselt. Ükskõik, kas ta siis tekitab häiringuid inimestel kodus mingites tehnikaseadmetes või tervisele. Miks te ikkagi toetate nende tuuleparkide asulatele niivõrd lähedale rajamist?”
Varro Vooglaid: “Võib-olla teie kliimaministrina saate mulle ära selgitada ja ma arvan, et huvilisi on teisigi, kuidas peaks välja nägema see sajaprotsendiline üleminek taastuvenergiale? Nagu me kõik teame, öösiti päike ei paista, sageli ka päevasel ajal päike ei paista, eriti Eestis, kus kipub ilm olema pilvine, ja sageli ka tuul ei puhu. Nii nagu mina aru saan inimesena, kes ei ole selle valdkonna spetsialist, kui päike ei paista ja tuul ei puhu, siis on meil kusagilt mujalt tarvis elektrit. Ja kuna see probleem saab olema ilmselt regioonis üldine ehk ei paista sel ajal päike suure tõenäosusega ka Lätis, ei puhu tuul seal, ja samuti ei paista päike Soomes ja ka tuul ei puhu, siis ei ole mujalt võimalik seda lihtsalt juurde osta või kui on, siis väga kõrge hinnaga. Kuidas sajaprotsendiline üleminek taastuvenergiale peaks neid fakte silmas pidades realistlikult võimalik olema?”
Evelin Poolamets: “Tahan küsida teilt, et kas teil on tervikpilt olemas, kui suur on üle-eestiline tuulikualade planeering. Toon enda näite. Mina tean, et Vinni vallas on planeeringus 150 tuulikut koguvõimsusega 1000 megavatti, Haljala vallas on ka seal kuskil 80 tuulikut planeeringus, Väike-Maarjas 100 tuulikut. Aga ma ei tea üldpilti, milline on see terve üle-eestiline planeeringus olevate tuulikute arv ja koguvõimsus.” /…/ “Mäletan teid keskkonnakomisjonist kui väga aktiivset keskkonna eest seisjat. Aga kuidas selle eelnõuga nüüd teie arvates siis on? See eelnõu ju vähendab keskkonnamõjude uurimist, et planeeringuid kiirendada. Kuidas te seda kommenteerite?”
Anti Poolamets: “Teil peaksid need numbrid ikkagi peas olema, sest minu meelest te lausa igapäevaselt tegelete selle teemaga. Kohe on näha, et te ju tegelete ka ületootmise organiseerimisega. Praegu tundub, et paari valla peale tahetakse juba Eesti päevane kogus kenasti ära toota. See ei ole ju normaalne, siis ikka raiutakse neid tuulikuid sinna ja tänna ja igale poole edasi. See tähendab ju arvestusi seoses sellega, kui palju me subsiidiume hakkame maksma. See käib meil varsti täiesti üle jõu ja siis müüakse Lätile või Leedule või Saksamaale meie poolt subsideeritud tuulikuenergiat, sest meil pole mitte kuskile seda panna. Nii et numbritega tuleks teil kiiremas korras tegelema hakata, enne kui te igal pool seda teete.
Aga ma tahaksin küsida Taani näite kohta. Seal, kui inimeste kinnisvarahinnad kukuvad tuulikute tõttu, siis riik kompenseerib vastava vahe. Kas Eestis ka oleks midagi sellist mõeldav, sest meie inimesed hakkavad varsti välja kolima ja jäävad kodutuks?”
Rene Kokk: ” Mul on natuke kahju, et kliimaminister on pandud eelnõu vedajaks siin, sellepärast et selgelt lobistate praegu selles suunas, et ettevõtjatel oleks lihtsam inimestest üle sõita ja panna üles tuulikuid. Ja see 60‑päevane võit, millest me räägime, see on ikka selles mõttes väga silmakirjalik, et nüüd me räägime, et me peame rabelema tohutult, aga ise võtsite 10 aastat maha Euroopa Liidu nõudest ehk põlevkivienergiast minna välja 2040, kuigi Euroopa Liit tegelikult näeb ette, et see võimalus oleks toota 2050‑ni. 60-päevase võidu osas saada tuulikud kiiremini püsti, 10 aastat andsite ära, nii et silm ka ei pilkunud.
Tegelikult selle kaasamisega on küll lugu selline, et mingit paremat kaasamist ei tule. See praegune eelnõu annab võimaluse tegelikult minna sihitult sinna, kus tahetakse kaasata või tahetakse või hädapärast peab ära tegema selle kohustusliku kaasamisürituse. Aga tegelikult inimesi kaasatakse vähem. Nii pikaajalise mõjuga planeeringute osas ei ole 60 päeva see kasu, mille nimel seda teha, inimestest üle sõita. Kas teil on plaanis ka keskkonnamõjusid leevendada looduskaitsealadele planeeritavatele tuuleparkidele?”
Anti Poolamets: “Mina lähen üha murelikumaks, sest esiteks te alles vastasite, et te ei tea, palju te planeerite, millise võimsusega, aga muudkui planeerite üle kogu Eesti. Teiseks, te ütlesite, et teie ei tea midagi infraheli ohtudest, aga muudkui planeerite. Mina näiteks tean, et esimene pere on välja kolinud Saarde tuulepargi juurest. Esimene inimene on koduta jäänud. Aga teie ei tea mitte midagi. Ja need teadusuuringud tulevad just nendestsamadest riikidest, kus palju tuulikuid on kasutatud, ja tasapisi tuleb ka Eestist täiesti alarmeerivat infot sama Saarde tuulepargiga seoses. On tehtud film “Tuulepargi pohmell”, kus inimesed räägivad oma nime all oma tervisehäiretest, rasketest tervisehäiretest. Minul on küll palve ja soovitus, et te kohtuksite nendega, mitte ei räägiks, et teie vaatate üle piiri, et küll seal on kõik hästi.
Ja nüüd ongi küsimus: kas te olete valmis nende inimestega kohtuma, kes kaebavad oma tervisehädade üle avalikult ja on ka terviseinspektsioonile ja arstidele oma andmed edastanud?”
Rene Kokk: “Peab ütlema ikka seda, et see, et me võtame 10 aastat ära isiklikust initsiatiivist võimaluse kasutada veel põlevkivienergiat ja siis räägime siin, kui kiire-kiire meil on, et me peame kohe tuulikuid hakkama panema püsti ükskõik kuhu, see on lihtsalt silmakirjalik ja rumal jutt. Meil oleks 10 aastat olnud võimalus veel teha tarku otsuseid ja kaalutletud otsuseid, kuhu mida panna, aga lihtsalt täna olete selle otsuse ära teinud ja siis jooksete siin amokki praegu.
Aga küsin ikkagi seda, et kas on plaanis või arutelud ministeeriumis ka siis selle üle käivad, et veel kuskil keskkonnakaitselisi nõudeid ka vähendada, et saaks veel panna tuulikuid igale poole püsti, kas see ka on. Sest see kaasamise jutt, mis te räägite, et te tulete inimestele vastu, et neil oleks vähem sõita ja ei pea nii kaugel käima, no see ei veena küll kedagi, sellepärast et tegelikult te kitsendate seda ringi inimesi, kes tegelikult kaasamisüritusel tulevikus käima hakkab. See on lihtsalt mugav ettevõtjale, kes üritab piirkonda tuulikuparki maha müüa.
Varro Vooglaid: “Hiljuti kohtusime fraktsioonis inimestega, kes on selle probleemiga ennast püüdnud põhjalikumalt kurssi viia, mis puudutab tuuleenergeetika ulatuslikku kasutusele võtmist Eestis. Üks kitsaskohtadest, millele nad tähelepanu juhtisid, seisneb selles, et puudub koht Eesti Vabariigis, kus oleks võimalik saada terviklikku ülevaadet kõigist nendest planeeringutest, mis on erinevates kohalikes omavalitsustes algatatud, lähtudes eesmärgist luua eeldusi sinna tuuleparkide püstitamiseks. Kas te nõustute minuga, et see on asi, millega Vabariigi Valitsus võiks tegeleda läbipaistvuse huvides, et pakkuda Eesti avalikkusele välja selline kaart, kus oleks jooksvalt kajastatud pidevalt kõik need planeeringud, mis sellest eesmärgist lähtuvalt on algatatud või käimas on, et inimestel tekiks ka arusaamine sellest, kui ulatuslikult päriselt plaanitakse Eesti nende suurte tuulikutega katta?”