EKRE Riigikogu saadikud on valitsuse infotundides püüdnud peaminister Jüri Ratast panna andma hinnanguid EKRE-vastastele provokatsioonidele, kuid too uputab sellised katsed alati sõnavahu sisse.
Kolmapäevases valitsuse infotunnis küsis EKRE esimees Mart Helme peaminister Jüri Rataselt EKRE-vastaste rünnakute kohta mullu novembris, mille korraldasid sotsidest ministrid Indrek Saar ja Katri Raik, kes süüdistasid erakonda rassismis ja vägivalla õhutamises.
Mart Helme viitas väidetavale Stroomi rannas toimunud intsidendile, mis on politsei uurimise kohaselt täielik väljamõeldis ja millesse on segatud Eerik-Niiles Krossi abikaasa Mary Jordan. Just selle juhtumi võtsid Saar ja Raik Karoli Hindriksi sotsiaalmeediapostituse järgi oma rünnakute aluseks.
“Kuidas te suhtute sotsiaalmeedia postituse põhjal sellisesse hüsteeria ülespuhumisse? Kas te mõistate selle hukka ja kas te vabandate valitsuse nimel meie erakonna ees?” päris Mart Helme.
“Kahetsusväärselt on antud juhul mindud valeuudise ohvriks, see on selge. Kindlasti see on õppetund meile kõigile. Me peame suhtuma allikatesse kriitiliselt ja hoiduma ennatlikest avaldustest. Ja kui te küsite vabanduse kohta, siis loomulikult te peate ju küsima neid küsimusi konkreetsete inimeste käest. Kui te vaatate mulle otsa ja küsite minu käest, siis mina kindlasti antud juhtumil vabandaksin,” vastas peaminister.
Sellega aga polnud asi ammendatud: Mart Helme juhtis tähelepanu sellele, et politseile valekaebuse esitaja Mary Jordan on Eerik-Niiles Krossi elukaaslane ning too omakorda on EÜS-i kaudu korbivend ja endine töökaaslane Indrek Tarandile, kes päev varem põhjustas oma provokatsiooniga intsidendi Riigikogu ees. “Me näeme siin ikkagi väga selget provokatsioonide jada ja infooperatsiooni ühe poliitilise jõu mustamiseks. Mis te arvate, kuidas me Eestis sellisest olukorrast välja tuleme ja kes siis ikkagi on Eestis see lõhestaja ja vihaõhutaja?” küsis ta.
Tarand aga on Jüri Ratasele “punane joon” ja muu “taustajutu” kõrval väitis ta: “Eesti kodaniku Indrek Tarandi ründamine, selle ma olen siin Riigikogus teie ees üheselt hukka mõistnud, teen seda jätkuvalt ja ütlesin ka täna teie esimesele küsimusele vastates, et igasugune vägivald, füüsiline vägivald ja ka kindlasti verbaalne vägivald ei ole kuidagi õigustatud.” Seega jätkab peaminister Tarandi teo õigustamist ja süüdistab endiselt EKRE-t.
Martin Helme küsis valitsuse juures oleva kõrgepalgalise strateegilise kommunikatsiooni seltskonna kohta, kes peaks olema libauudiste ja tõejärgse maailma paljastajad. “Meil on olemas ka väidetavalt vabatahtlik – aga ju ta ikka riigieelarveline on – Propastop. Kuidas siis niimoodi juhtub, et sellised ilmselged libauudised nende radari alt niimoodi läbi jooksevad, et valitsuse liikmed ei saa sealt mingit sisendit või ülevaadet selles konkreetses töölõigus, kui nad enne, kui üldse midagi on selgunud, juba tormavad seisukohti võtma? Kuidas see teie Propastropi ja strateegilise kommunikatsiooni süsteem töötab? Kas ministritele on siis sellest üldse kasu või ei ole?” päris ta.
Peaminister vastas seepeale: “Kui te küsite, millega nad tegelevad, siis viimastel aegadel näiteks üks teema, kus on nad olnud väga tugev osapool, koostööpartner ja sisendi andja ka, on olnud seotud erinevate libauudiste, libakontodega, libaväidetega, mis on olnud sotsiaalmeedias. Teatavasti ka väga paljud sellised kontod on väga rahvusvahelise koostöö tulemusena ka suletud. Nii et see on üks nende töö.”
Edasi tänas Ratas politseid, kes olevat tõe välja selgitanud – loodetavasti siis Mary Jordani osas, sest seda ta ei täpsustanud. Kuna provokatiivne daam on teatanud, et rünnak ikkagi oli, siis tasub seda Ratase tunnustust politseile edaspidiste arengute juures meeles pidada. Peaminister jättis sisuliselt vastamata Martin Helme küsimusele, kas tema strateegilise kommunikatsiooni osakond ka Krosside-Tarandite libauudistega tegeleb, aga see ongi vastus – ega tegele küll.
EKRE küsimuse peale suurürituste ehk tõrvikurongkäigu turvamise kohta andis vastuse siseminister Katri Raik. “Ma loodan, et te väljendate kahetsust ka selle üle, et te lasite ennast segadusse ajada selle Stroomi ranna puhul sotsiaalmeedias levinud valeinfost,” küsis Mart Helme ja sai siseministrilt otsese vastuse: “Stroomi ranna suhtes, jah, väljendan kahetsust.”
Allikas: stenogrammid