Kolmapäevasel peaminister Kristen Michali umbusaldamisel “praadisid” EKRE fraktsiooni saadikud valitsusjuhti omajagu ja kes võtab ette stenogrammi, see näeb, et ega tol midagi eneseõigustuseks vastu öelda polnudki, ainult demagoogilised avaldused.
Rene Kokk: “Hea peaminister! Lendav tsirkus – nii iseloomustasite neid inimesi, kes käivad täna koosolekutel ja arutavad tuuleenergia ja tuulikute tulemisega võimalikke tulevasi probleeme. Lendav tsirkus. Ma tahaks teile vastata, et lendav tsirkus on teie juhitav valitsus ja tõenäoliselt võib teid siis nimetada selle lendava tsirkuse direktoriks, kui te nii nimetate neid inimesi, kes tõsiselt muretsevad tuuleparkide ja sellega seonduva pärast. Sest kuidas muidu võtta seda, et te räägite, et kümne aasta pärast on tulemas odav energia, kui tuulikuid Eesti täis panna, 14,9 senti kilovatt, pluss siin ei ole arvestatud veel seda, mis tasu tuleb juurde ülekandetasude pealt. Kas te tõsimeeli julgete kinnitada, et teie arust on 14,9 senti pluss ülekandetasud veel odav energia, ja kas teil on teada ka ettevõtteid, kes pärast sellise hinna väljakäimist, millest me üldse veel aru ei saa, millele ei ole tulnud ka neid alusmaterjale, mille pealt see üldse välja mõeldi, tahaks Eestisse tulla ettevõtlust arendama?”
Anti Poolamets: “Kahju, et te täna oma valge kampsuni maha unustasite. Igal juhul mul on tunne, et teil on taak. Teil on taak sellel teemal, mida kunagi Silver Meikar kirjeldas põhjalikult ja politsei ka uuris. Teil on taak selles, et tegelikult oleks pidanud teie enda erakond – minu hinnangul – olema kriminaalkorras süüdi mõistetud kõikide nende skeemide pärast, mille juhiks nimetas Silver Meikar teid, nende ämma kapiskeemide osas. Tõepoolest, valge kampsun oleks hädavajalik praegu. Aga te jätkate ju sama joont. Nordica osas me saime teada, et teie kolleeg Keit Kasemets on maha vaikinud olulisi andmeid, ka valetanud. Ja sama väidab Ekspress teie kohta.
Palun kirjeldage, kuidas te neid süüdistusi tagasi lükkaksite. Te olete valetanud ja maha vaikinud, ja Keit Kasemetsa kohta samamoodi, tema on teie peamine parem käsi.”
Kert Kingo: “Rahva poolt vihatud tuuleparkide rajamiseks suunatakse maksumaksja raha esialgsetel andmetel 2,6 miljardit. Kokku läheb see maksma või need kulutused lähevad 15 miljardi suuruseks. Ilmselgelt see ei ole soodne. Kui me jagame selle summa ära inimeste, elanike arvu vahel, siis see kuidagimoodi ei ole soodne ja kindlasti ei tule ka elektri hind madal. Küsimus on, kelle huvides seda tuuleenergiat läbi surute. Mida te selle eest vastu saate? Sest inimeste huvides see kindlasti kohe ei ole.”
Rene Kokk: “Räägime natukene korruptsioonist ka. Küsimused on õhus veel Nordica osas, ehk ikkagi saame ka selles selgust, mis täpselt toimus ja kuidas need rahad on liikunud.
Aga teie valitsuse justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta on siin suure suuga lubanud Eesti korpuse andmed ja Eesti meedia andmed, mis sinna salvestatud on, neli miljardit sõna, anda Metale tasuta, et anname tasuta ära. Teine teie valitsuse minister, kultuuriminister on öelnud, et Eesti andmebaase ei tohiks anda ära kergekäeliselt ja andmebaasid on kulla hinnaga. Siit ka küsimus. Ja kahtlemata nad ongi kulla hinnaga. Siit ka küsimus, et kas te olete algatanud mingisuguse järelevalvemenetluse minister Pakosta üle, et saada aru, millest tingituna selline suur tasuta kingitus ühele meediaettevõtjale või meediaettevõttele oli plaanis teha. Mis on need tagamaad? Seda oleks vaja teada, sest kahtlemata tekivad küsimused, kas siin ei või olla tegemist korruptsiooniga või omakasuga.”
Helle-Moonika Helme: “Rääkisite seda juttu, et taastuvenergia on odavam ja põlevkivienergeetika on kallis. Kordame siis uuesti üle, et taastuvenergia on odavam sellepärast, et sellele makstakse peale, maksumaksja maksab sellele peale, ja põlevkivienergeetika on kallis maksumaksjale, sest seal on kõrged CO2 maksud ja ülikõrged keskkonnatasud. Räägime selle ikkagi veel kord üle. See on muuseas ka põhjus, miks meie toetame näiteks põlevkivienergeetikat ja seisame vastu tuulikutele. Meie erinevus tõesti ongi selles, et EKRE tahaks seda tagurpidi maailma jällegi jalgadele tagasi pöörata, et siis see mahalöödud Eesti ja Eesti ettevõtlus ja majandus saaks jälle ükskord kõndima hakata.”
Anti Poolamets: “Reformierakonna juhtimisel on meil kolm aastat majanduslangust. See on ikkagi päris tõsine kukkumine. Ja näha on, et stagnatsioon jätkub, ja te teate, et maksutõusud midagi paremaks ei tee. Nüüd on vaja visiooni ja ma küsin teie visiooni kohta. Nimelt, USA lahkus kliimaleppest ja tõmbab rohepöörde kokku, pakib kliimapoliitika kokku. Arvata on, et Euroopa Liit selle mõjul hakkab ka taandama seda kliimapoliitikat. Mind huvitab, kas te olete valmis ikka selle kõige radikaalsema kliimapoliitika variandi juurde jääma, mis praegu inimesi vaeseks teeb, külvab kõik vallad üle gigantsete kahjulike tuulikutega, millele me ju kõik peale peame maksma. Kas te olete valmis seda radikalismi tagasi tõmbama? Te olete valinud ülikiire ja üliradikaalse kliimapoliitika poolt.”
Arvo Aller: “Minu arust on nagu eriti karm sildistada neid tuuleenergia aruteludes osalejaid ja minu arust see tuule selline esiletõstmine odava energia osas on täielik valetamine. Me ei saa ju öelda seda, et tuuleenergia on odav. Miks me seda siis ikkagi lõppkokkuvõttes ehitame koos toetustega? Praegu on küsimus selles: selle 2,6 miljardi toetuse jagamine kolme erakonna juhi poolt tuuleenergia arendajatele ei ole minu arust üldse otstarbekas, ja kui ta on nii soodne, siis miks me ikkagi lõpuks teda kõik toetame. Aga minu arust on ka eriti silmakirjalik tuua selle tuuleparkide õigustuseks, et Ida-Virumaal on eluiga viis aastat lühem lastel kui muudes piirkondades. Meil pole mitte midagi uuritudki ja ma ikkagi küsin, et kuhu lähevad need 2,6 miljardit, mida erakondade juhid jagasid ära.”
Kert Kingo: “Riigikontroll tuvastas, et 2023. aasta riigieelarve järgi oli kulutatud 2,4 miljardit riigieelarves ettenähtust rohkem raha ja suunatud see, ma ei tea mis alustel, mingitele ettevõtjatele ja füüsilistele isikutele. Lisaks olete te öelnud, et Nordica rahastamisel 1,5 miljoniga, et teie ei tea sellest midagi, ometigi see oli teie võimuses kõike seda teha. Siis te suunate tuuleenergiasse riigi raha, maksumaksja raha, 2,6 miljardit esialgu, ja väga jõuliselt teete seda. Te tegite Keit Kasemetsa jaoks eraldi seadusmuudatuse ja seejärel kohe aitasite, upitasite ta riigisekretäri kohale. Tsiviliseeritud ja demokraatlikus riigis ja õigusriigis prokuratuur uuriks selliseid asju. Meil seda ei ole, meil uuritakse inimesi, kes juhivad tähelepanu rikkumistele. Lisaks olete te muidugi riigi juhtimisel igatepidi läbi kukkunud, seda näitab ka rahva hinnang küsitlustes, mida nad on andnud. Tahangi küsida, kas erinevalt Kaja Kallasest on teil vähekenegi autunnet. Äkki võtate vastutuse ja astute tagasi?”
Evelin Poolamets: “Eesti rahvusvahelise konkurentsivõime aastaraamat 2024 kinnitab, et meie riik on langenud konkurentsivõime edetabelis 22. kohalt 26. kohale ning majanduse seisundi kategoorias lausa 54. kohale. See ei ole lihtsalt statistika, see on reaalne näitaja meie inimeste toimetulekust, ettevõtluskeskkonna halvenemisest ja valitsuse tegemata tööst. Valitsuse majanduspoliitika on olnud suunatud ebaefektiivsetele lahendustele. Te lubasite bürokraatiat vähendada, aga hoopis kehtestasite suurettevõtetele kestlikkuse aruanded, panite ettevõtetele kohustuse tegeleda soolise mitmekesistamise ja LGBT-agendaga. Teie sõnad ja teod ei lähe kokku. Lisaks kõigele kõlab teie jutt nagu tuuleenergia müügimehe suust. ehk esindajate väikest äriklikki. Tunnistage, et teie juhitud valitsus ei saa riigi juhtimisega hakkama ja te olete hoopis sobilik tuuleenergia müügimeheks.”
Helle-Moonika Helme: “Te tõite mu eelmisele küsimusele vastuseks väga lapsikuid argumente. Me saame isegi aru, et päikesepaneelid oma kodu katusel on midagi muud kui hiigeltuulikud kodumetsa asemel aia taga. Ja miks on EKRE võtnud vedada selle tuulikuvastase võitluse? No keegi peab ju seisma ka tavalise ja mures oleva inimese eest, aga eelkõige muidugi ka sellepärast, et see taastuvenergeetika juurutamine teie juhtimisel on muutunud räigelt korruptiivseks. See on muuseas üks põhjus, miks te täna siin olete.
Te väidate, et juhite seda valitsust edukalt. Vaadake, kui see on edu, siis milline oleks teie silmis ebaõnnestumine? Kui teie valitsus jätkab, siis kui palju kallimaks peab elekter veel minema, kui palju peab majandus veel langema ja kui suureks peab minema korruptsioon ja kui suureks kilekotid ja kui palju peab rahvas veel kannatama, et te lõpuks tunnistaksite oma läbikukkumist?”
Varro Vooglaid: “Siin on kaldunud see vestlus teie ja parlamendiliikmete vahel kangesti sinna energeetikateemale. Võib-olla jääb natuke selline mulje, nagu see energeetikaga seonduv oleks ainuke probleem, mis on tinginud umbusaldusavalduse. Kahtlemata on see väga tõsine probleem ja mitte ainult meie opositsioonisaadikutena ju ei leia seda, et see, mis energeetika valdkonnas toimub, viitab juba kriminaalsele mustritele. Näiteks Samost ja Aaspõllu nädalavahetusel rääkisid sellest sellisel viisil.
Aga tegelikult on ju terve rida teisi küsimusi, mis on ka sellised, et viitavad vajadusele öelda teile, et teid ei saa usaldada peaministrina. Näiteks maksutõusud majanduslanguse ajal, mis tekitavad spiraalina järjest uut majanduslangust kas absoluutnumbrites või suhtes teiste riikidega, nagu konjunktuuriinstituudi juht on korduvalt toonitanud. Perepoliitika olematus olukorras, kus meil on sügav demograafiline kriis, rünnakud usuvabaduse, õigusriikluse põhimõtte vastu, nagu infotunnis rääkisime ja nii edasi.
Ja lõpetuseks ma küsin teie käest, et küsimus ei ole ju selles, et parlamendi opositsioonisaadikud teid ei usalda, vaid selles, et reitingutest nähtuvalt Eesti rahvas, Eesti kodanikud ei usalda teie juhitavat valitsust. Kas see ei pane teid mõtlema, et äkki peaks tagasi astuma?”
Rain Epler: “Peaminister, ma ei tea, kas keegi PR-nõustaja soovitas teile või te ise mõtlesite sellise plaani tänaseks välja, et te tulete siia ja räägite, noh, kas suisa valetate või räägite lihtsalt rumalat juttu, et ma kuulsin, et te siin ütlesite, kuidas Eesti on lõpetanud igasuguse Venemaaga äritegevuse. Noh, meenutagem või Kaja Kallase pereliikme äri idasuunal, ja tegelikult ka seda, et teie enda erakonnakaaslased kurdavad, kui koridoris nendega räägid, et nemad ka ei saa aru, miks valitsus seda Venemaaga äritegevust ei piira. Ja no kui tänases infotunnis te naeruvääristasite seda küsimust, mis puudutas koalitsioonipartneri, juhi Läänemetsa väljaütlemisi, te justkui viisite jutu sinnani, et Läänemets kurtvat justkui selle üle, et EKRE ja Isamaa võib-olla saavad kunagi võimule. Aga tegelikult, kui te seda Läänemetsa väljaütlemist vaatate, siis väikeriigi seisukohalt see on väga ohtlik, kui meil on valitsuses selline inimene, kes meie suurimat liitlast ikkagi väga räigelt süüdistab. Ja noh, peaministril võiks olla natuke julgust ja otsusekindlust. Et noh, äkki te võtate kätte ja nüüd ütlete oma arvamuse? Kui siseminister otsesõnu süüdistab meie suurimat liitlast, teades, asjades, mis on valed, alusetud süüdistused.”
Martin Helme: “Täna ei toimu siin tegelikult energiadebatt, täna toimub siin arutelu selle üle, kas Kristen Michal sobib valitsust juhtima või kas Kristen Michali valitsus saab üldse hakkama Eesti juhtimisega. Ja no, meie vaade on selline, et absoluutselt ei sobi, absoluutselt ei saa hakkama, sest et vaadake, valetamine muudab kõlbmatuks valitsuses olemise. Ja te valetate meile siin juba mitmendat tundi lihtsalt tuimalt igasuguste asjade kohta, kõige rohkem selle kohta, et taastuvenergia on odav, aga ka selle kohta, et te ei ole müügimees sellele, ma olen sellega võib-olla isegi natuke nõus, et te olete tegelikult mitte müügimees, vaid tankist.
Aga samamoodi muudab sobimatuks korruptsioon: 2,6 miljardit oma sõpsidele kantida kiirkorras, et nad saaksid teeselda, et nad müüvad meile odavat energiat, samal ajal te tõstate kõiki makse, et seda 2,6 kokku kraapida. See on korruptsioon, ja ülbus! Noh, ülbus, valetamine ja korruptsioon! No mis asi veel iseloomustab Reformierakonda! Nii et, me ei aruta siin energia üle, me arutame teie sobimatuse üle, ja te olete tõestanud oma vastustega, et ei sobi.”
Mart Helme: “Kallid kolleegid on lasknud ennast siin lapsikult mingisse tuuleenergeetikadebatti tõmmata. Meil ei ole praegu tuuleenergeetikadebatt siin. Meil on umbusaldusavaldus korrumpeerunud ja täiesti sobimatu ja abitu peaministri umbusaldamiseks. Need sõnad “sobimatu” ja “abitu” on täpselt need, mis teie puhul kehtivad. Te olete lasknud Eesti majandusel jätkuvalt langeda, ja kukub ja kukub ja ei tõusegi, 0,1% oli juhusliku statistilise vea piires mingit kasvukest kusagil siin näha. No see on ju naljanumber.
Mingi tuuleenergeetika ei ole odav energeetika, ärge ajage siin sellist vahtu meile. See on vale. Tuuleenergeetika on üks kõige kallimaid ja ebaefektiivsemaid energeetikaid.
Ja loomulikult, kui me vaatame nüüd selle juurde, kuidas teie korruptiivne valitsus toimetab ja kuidas te valitsusliikmete, oma teiste ministrite vaoshoidmisega hakkama ei saa, siis ongi siin see moment: te olete sobimatu. Me tahame umbusaldada teid ja suur osa Eesti rahvast mitte ainult ei ole meiega nõus, vaid sõna otseses mõttes vihkavad teid. Nii et soovitan järgida seda, mida ütles Kalle Grünthal: enne kui trellide taha lähete, astuge tagasi.”
Varro Vooglaid: “Mul on kaks küsimust. Esimene küsimus on tegelikult kordusena esitatud, sellepärast et te eelnevalt ei vastanud minu küsimusele. Ma küsisin teie käest, et kui te vaatate praeguseks kujunenud reitinguid, mille kohaselt valitsuskoalitsiooniparteide toetust kokku on 30,6% ehk väiksem kui Isamaa toetus näiteks antud juhul ja koalitsioonierakondade summaarne toetus ei ole alates 2019. aasta algusest kordagi olnud nii madal, kui ta on praegu, isegi mitte väga ebapopulaarse peaministri Kaja Kallase ajal, siis kas teile ei tundu, et rahvas tegelikult selle kaudu saadab selge sõnumi, et nad ei usalda seda valitsust ega ka seda valitsuse poolt elluviidavat poliitikat ei poolda? See on siis see esimene küsimus.
Ja teine küsimus kiiresti. Te ütlesite eelnevalt Nordicaga seonduvalt, et Keit Kasemets on kindlasti nõus jagama lahkelt neid dokumente, mille vastu huvi tunti. Kas Keit Kasemets on lahkelt nõus jagama ka neid arvutusi, millele toetudes arvatakse, et peaks meretuuleparkide rajamist 2,6 miljardiga toetama? Ma saan aru, et siiani ei ole tahetud neid arvutusi jagada. Miks?”
Martin Helme: “Kas te selle peale ei ole kunagi mõelnud, et tegemist ei ole mitte raskete otsustega, vaid valede otsustega? Lihtsalt jube valede otsustega! Inimesed saavad aru sellest.
Nüüd, enne korduvalt olete rääkinud sellest, et peame siin lugupidavat debatti, ja siis järgmise hingetõmbega tuled ja solvad. Tuuleenergiavastaseid nimetad rändtsirkuseks, kalli elektri vastaseid või kõrgete maksude vastaseid nimetad riigivaenlasteks, usuvabaduse kaitsjaid nimetad siin Kremli käsilasteks. See ei ole lugupidav. Samal ajal sinna kõrvale on, eks ole, see käitumine, et keeldud hukka mõistmast Läänemetsa, kes ründab Trumpi, solvab meie liitlast. Lihtsalt ei võta seisukohta, pole sinu mure! Või Jürgen Ligi suhtes ei võtnud seisukohta, kes solvab ja ründab naisi. Või Svet, sinu minister, kes põhimõtteliselt ründab Eesti rahvusriiki – seal ei ole mingisugust seisukohavõttu. Seal lihtsalt ei olegi teemat, ei ole muret. Kus see lugupidamine on?”
Rain Epler: “Härra peaminister! No selles mõttes tuleb teiega nõustuda, et tõepoolest, riiki juhtides tuleb teinekord teha ebapopulaarseid otsuseid, mis hiljem toovad kasu. Teie olete selles mõttes ise öelnud, et loll on raske olla, niimoodi üldiselt, mitte erakondlikult ega mitte isiklikult, vaid üldise faktina. Aga teie otsuste kohta ma küll ütleks, et te olete selles mõttes lolle otsuseid ikkagi teinud, et need esiteks on teie reitingu alla viinud, ja kui nüüd vaadata, kas nad võiksid perspektiivis kuidagi kasu tuua, siis seda ka ei ole. Selles mõttes, noh, eelarve seis ju aina halveneb, seal ei ole mingeid paranemise märke, ja kui me vaatame nüüd seda korruptiivse hõnguga 2,6 miljardi toetuse otsust, noh, raha tuulde lasta, sõna otseses ja kaudses mõttes, siis see ka pikas perspektiivis ju teeb Eesti veel vaesemaks. Ja siin nagu see majandus ei saagi kasvama hakata, kui me energeetikas asju korda ei tee. Aga mu küsimus on see, et rääkige lihtsalt nüüd lahti, et kui kõik eksperdid, majandusinimesed, energeetikaeksperdid, kõik ütlevad, et see on vale otsus, ja lisaks ütlevad, et arutaks ikka need energeetika asjad läbi: miks te Läänemetsaga otsustasite kiirustades sellise suure rahalise mõjuga otsuse teha?”
Mart Helme: “Ma saan aru, et nüüd on liberaalne front sellest šokist, mis Trumpi valimisvõiduga kaasnes, toibumas, ja juhtnöör on tulnud alla. Pange tuima, paneme neli aastat tuima ja küll me siis oma positsioonid taastame. No ja seda meile praegu siin Kristen Michal teebki: paneb lihtsalt tuima, valetab, vassib, süüdistab, nii nagu Reformierakond ikka. Aga minu küsimus on konkreetne. Kas te olete mingi kohaliku administratsiooni satraap või olete te peaminister? Sest, kui me vaatame, Pakosta annab meie vanglad ära teiste riikide vangidele, kingib meie sõnad ära META-le, tuul, tuuleenergeetika suur osa läheb Eestist välja Saksamaale, maavarad – täna loeme, et Tsahkna pakub neid juba Ameerika Ühendriikidele. Kas meil on suveräänne riik ja kas meie rahval on ka mingi sõnaõigus oma varade ja oma poliitiliste otsuste osas või ongi see ainult korruptiivselt Kasemetsa ja veel paari inimese otsustada, mida me kellelegi ära kingime?”
Evelin Poolamets: “Lugupeetud minister! Teie valitsuse liikmed on korduvalt näidanud üles lugupidamatust naiste suhtes. Te ise olete solvanud naiskolleegi, andes mõista, et peate teda lolliks. Minister Jürgen Ligi on väljendanud naiste suhtes veelgi vulgaarsemalt ning teie erakonna auesimees Siim Kallas on võrrelnud palju lapsi sünnitanud naisi loomadega. Kui teie valitsuse väärtused ja moraalne kompass tõesti lubavad sellist suhtumist, kuidas te kavatsete tagada, et Eesti poliitiline kultuur põhineb austusel ja väärikusel, mitte seksismil ja alandamisel? Kuidas te arvate end suutvat juhtida riiki, kui te ei suuda oma erakonnas ja valitsuses tagada elementaarset lugupidamist naiste vastu?”
Siim Pohlak: “Hea peaminister! Ma loodan, et tänane umbusaldus on edukas seepärast, et teie valitsuse energiapoliitika on justkui Kaja Kallase vilets koopia ja järgmist Kaja Kallast meil küll vaja ei ole. Elektri hind on sellel nädalal kerkinud uutesse kõrgustesse. Minu küsimus on, kas teil, kas valitsusel on varuplaan juhuks, kui see nüüd peakski nii jääma. Te ise küll korrutate, et see elektri kõrge hind on praegu ilma süü, aga kas on teil mingisugune varuplaan? Sel nädalal on niinimetatud börsielekter maksnud juba 30–50 senti kilovatt-tunnist, homme samasugused hinnatipud, nädala alguses samamoodi. See on Eesti inimeste ja ettevõtete jaoks ilmselgelt liig. Meie majandus on niigi juba halvas seisus. Ja meie ettevõtted on konkurentsis siis, kui elektri hind on nelja-viie sendi juures kilovatt-tunnist, mitte 40-50 sendi juures nagu praegu. Seega, kas teil on plaan, mis lähinädalatel käiku panna, kui see olukord ei parane, või ei ole?”
Siim Pohlak: “Näha on, et te olete võtnud üle Eesti 200 parimat praktikat, et plaan on teha plaan, käib siis selle elektri hinna küsimuse ja vastuse kohta, mis te mulle ennem andsite. Kuna teil ilmselgelt tegelikult plaani ei ole, siis ma küsin hoopis teistpidi nüüd: miks te jätsite erinevad stsenaariumid läbi mängimata ja võimalused kaalumata, olukorraks, kus peale desünkroniseerimist tegelikult viskabki selle niinimetatud börsihinna lakke ja see jääb sinna? Miks te jätsite tegemata? See kuupäev oli pikalt-pikalt ette teada. Kui te oleksite päriselt Eesti rahva eest väljas, nagu te siin praegu olete täna mitu korda väitnud, siis oleks kindlasti te pidanud need stsenaariumid läbi mängima enda jaoks ja valitsuse jaoks, et oleksid need plaanid nii-öelda riiulist võtta. Aga praegu te ütlete, et plaan on teha plaane, et hakkame arutama või arutame. Aga lahendusi on vaja ja siin ei ole enam aega oodata mitu kuud. Kui elektri hind jääbki sinna 300–500 euro juurde megavatt-tunnist, siis meie ettevõtted hakkavad järjest lihtsalt uksi kinni panema taas kord. Veel kord: miks te jätsite selle plaani tegemata õigel ajal?”
Allikas: Riigikogu stenogrammid