Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

EKRE pärib aru: kas Eesti valitsus on valmis Tiibeti juhtidele pakkuma samasugust moraalset toetust nagu Vene ja Valgevene opositsiooniliidritele?

-
21.04.2021
Välisminister Eva-Maria Liimets kordas taas valitsuskoalitsioonile omast väidet sõjalisest konfliktist Ukrainas.
© Uued Uudised

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) Riigikogu fraktsioon esitas arupärimise välisminister Eva-Maria Liimetsale, et selgitada välja, kuidas suhtub Eesti valitsus tiibetlaste inimõiguste piiramisse Hiina Rahvavabariigis.

 

Riigikogus arupärimise üle andnud Mart Helme osutab, et Eesti on asunud Hiina Rahvavabariiki valjuhäälselt kritiseerima seal toimuvate inimõiguste rikkumise pärast.

„Eeskätt on selle juures keskendutud Hongkongile ja Ida-Turkestanis elavatele uiguuridele. Eesti diplomaatia on seesuguse kriitika juures astunud turvalisse tsooni, kuna ka rahvusvaheliselt käsitletakse inimõigusi kritiseerides just neid valupunkte. Eesti on aga järjekindlalt mööda vaadanud paarikümne ülejäänud Hiina Rahvavabariigi rahvusvähemuse õiguste sama dramaatilistest või isegi jõhkramatest rikkumistest,“ ütleb Helme.

„Neist kõige silmatorkavam on 1959. aastal annekteeritud ja maailma mastaabis endast unikaalset tsivilisatsiooni kujutava Tiibeti murede sihikindel eiramine. Tänaseks on tiibeti rahvas paljuski samasuguses olukorras nagu Eesti nõukogude võimu lõppedes. Pealinnas Lhasas on tiibetlased jäämas vähemusse, Tiibeti idapoolne lauskmaa ehk Amdo provints, mis veel pool sajandit tagasi oli asustatud valdavalt tiibetlastega, on praeguseks üle ujutatud hiinlastega, kõikjal toimub tiibeti keele asendamine hiina keelega. Käib Tiibeti tsivilisatsiooni elusooneks olnud kloostrite sulgemine ja hävitamine, munkade ja nunnade tagakiusamine, tiibetlaste välja tõrjumine piirkonna juhtpositsioonidelt, igasuguse teisitimõtlemise jõhker karistamine.“

EKRE fraktsioon soovib välisministrilt teada, millal haarab Eesti riik ÜRO Julgeolekunõukogu mittealalise liikmena rahvusvahelise initsiatiivi, et nõuda Hiina Rahvavabariigi juhtkonnalt inimõiguste järgimist ka Tiibetis.

„Soovime teada, kas Eesti välisteenistus on valmis Tiibeti usujuhi või teiste Tiibeti ja tiibetlaste õiguste eest võitlevate poliitiliste juhtidega kohtuma ja andma neile samasugust moraalset toetust nagu Venemaa ja Valgevene opositsiooniliidritele, näidates sellega, et meie välispoliitika on vankumatult väärtuspõhine ja inimõigused kui niisugused on universaalsed,“ ütleb Helme.

„Tunneme ka huvi, kas välisminister toetab ideed, et Eesti võiks olla ÜRO-s või Euroopa Komisjoni juures initsiaatoriks, et luua alaline töörühm Tiibetis toimuva genotsiidi, inimõiguste rikkumise ja sealse ainulaadse tsivilisatsiooni hävitamise peatamiseks.“

UU