EKRE võitlus pani ministri mõtlema. Haridus- ja teadusminister Kristina Kallas peab võimalikuks, et kui Vana-Vigala tehnika- ja teeninduskool leiab omale uued erialad, mille järele on tööjõuturul suur nõudlus, võib ministeerium kaaluda seal uute erialade avamist ja kooli tegevuse jätkamist.
Tuletame meelde, et EKRE muudatusettepanekute hulgas riigieelarvele oli ka punkt selle kohta, et suurendada riigieelarves 527 000 euro võrra haridus- ja teadusministeeriumisse eesmärgiga Vana-Vigala tehnika- ja teeninduskoolis õppetöö jätkamiseks.
Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna naisühendus palus avalikus kirjas haridus- ja teadusminister Kristina Kallasele loobuda ministeeriumi kavast sulgeda rohkem kui sada aastat edukalt toiminud Vana-Vigala kool.
„Kuigi reformikava peaks valmima alles märtsiks, siis Vana-Vigala tehnika- ja teeninduskooli sulgemisega tegeleb haridusministeerium ennaktempos. Arutelu asjaosalistega, kes valusalt haiget saavad, välditakse,“ märkisid EKRE naisühenduse liikmed.
Nende kinnitusel on Märjamaa valla ja Vana-Vigala elanike tahe kooli säilitamiseks väga suur, samuti valmisolek kaasa rääkida lahenduste otsimisel. „Vajadusel tuleb Vana-Vigala kooli reformida, milleks haridusministeeriumi ametnikelt oodatakse oma igapäevase töö ausat ja innukat tegemist. Praegused sündmused seavad nii ministri kui ka ametnike siiruse kahtluse alla,“ seissis pöördumises.
EKRE naisühenduse hinnangul tundub Kristiina Kallase tegutsemine hirmutavalt silmakirjalik.
„Kohaliku haridus- ja seltsielu ning läbi ühiste küttesüsteemide samuti kommunaalmajanduse sõlmpunktina toimiva kooli rahaline toime tulemine ripub juba mõnda aega juuksekarva otsas. Raskused ei sõltu koolipere tugevusest ja tahtest ning õpilaste armastusest. Viga peitub tänases rahastussüsteemis, mille eest vastutab haridusministeerium,“ leidis EKRE naisühendus.
Kooli plaanitava sulgemise vastu on näiteks sõna võtnud Raplamaalt Riigikokku valitud EKRE saadik Rene Kokk.
Keskkonnas petitsioon.ee koguti kooli sulgemise vastu mitu tuhat allkirja.
Nüüd ongi jõudmas ministeeriumis arusaamisele jätta kool siiski alles.
“Üks variant on see, et 2027. aastaks siiski õppetöö tegevus siin lõpetada ja need, kes täna siin õpivad, saavad lõpuni õppida. Teine variant on jätta siia Kehtna hariduskeskuse õppekoht ja need erialad, mis on tugevad erialad ja mida on siin, Vana-Vigalas võimalik õpetada,” rääkis Kallas. “Ja me arutasime ka seda, kas on olemas kolmas stsenaarium ehk siis täiesti uute erialade ülesehitamine.“
Seega andis minister selgelt mõista, et kui kutsekool ise leiab uued, jätkusuutlikud, suure potentsiaaliga erialad, võidakse kaaluda kooli jätkamist.
Vana-Vigala tehnika- ja teeninduskool õpetab vanusest ja senisest haridustasemest sõltumata. Lastega õpilased saavad kasutada laste päevahoiu tasuta teenust. Kooli juurde kuuluvad hästi varustatud õppetöökojad ja tänapäevane õpilaskodu. Praeguse Vana-Vigala tehnika- ja teeninduskooli eellane Vigala põllutöökool avati 1. mail 1920, kuid põllumajandusoskusi hakati sealkandis õpetama juba 1840. aastatel Oese koolis.