Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) Riigikogu fraktsioon tegi elektrituruseaduse ja konkurentsiseaduse muutmise seadusesse parandusettepanekud, millega soovitakse võtta valitsuse kavandatavast universaalteenuse hinnast välja CO2 kulu ning pakkuda universaalteenust ka väikeettevõtetele.
EKRE esimehe Martin Helme sõnul on valitsuse plaanitaval ja arvatavalt umbes 180 eurot MWh kohta maksma hakkaval universaalteenusel sees liiga palju õhku.
„CO2 kulu väljaarvamine võimaldaks langetada põlevkivist toodetava elektri hinda kohe kuni 100 euro võrra megavatt-tunni kohta. Lõplik hind sõltub sellest, kui palju lubab konkurentsiamet Eesti Energial erinevaid kulukomponente hinna sisse arvestada. Ent valitsusel on võimalik tahtmise korral hinda alla suruda ja müüa tarbijale elektrit alla 40 euro MWh kohta,“ ütles Helme.
„Eestile on eraldatud ligi 5 miljonit ühikut CO2 kvooti, millest umbes pool kulutavad ära meie oma ettevõtted. Ülejäänud koguse müüb valitsus maha, teenides eelarvesse tulu. Euroopa Liidu direktiiv sätestab, et seda tulu saab riik oma äranägemise järgi kasutada. Ühtlasi on Euroopa Komisjon otsustanud, et praeguses energiakriisis tuleb CO2 kvoodi tulu kasutada sotsiaalmajanduslike kriiside leevendamiseks. Eesti valitsus saab kompenseerida elektri tootjale CO2 kvoodi kulu, elimineerides sellega elektri tootmise hinnast CO2 kvoodi osa.“
EKRE teise ettepaneku kohaselt peaks universaalteenus laienema kõigile väikeettevõtetele, kelle aastane elektri kogutarbimine ei ületa viit miljonit megavatt-tundi.
„Valitsus kavatseb pakkuda universaalteenust üksnes eraisikutele ja korteriühistutele, jättes täielikult abist ilma ettevõtted. Kaugelt üle 90 protsendi Eesti ettevõtetest on väike- või keskmise suurusega ettevõtted, kes ei ole võimelised praeguste energiahindadega toime tulema. Kehtestades universaalteenuse saamise tingimuseks tarbimismahu, saame aidata pea kõiki Eesti ettevõtteid ning ühtlasi vähendame teenuse halduskoormust,“ ütles Helme.