Eesti Konservatiivne Rahvaerakond on riigikogu opositsiooni suurima fraktsioonina ainus erakond, kes võitleb kõigest jõust meie rahvale kahjulike otsuste vastu. Isamaa ja Keskerakonna panus on kahetsusväärselt väike, kuigi jutt on neil kõva.
Kolmapäevane riigikogu istung venis läbi öö neljapäevase istungini välja ning kõiki seitset usaldushääletusega seotud seadust ei jõutudki neljapäevase istungi lõpuks vastu võtta ning arutelu jätkub järgmisel töönädalal.
Opositsiooni esidnajad rõhutasid oma kõnedes, et küsimus pole niivõrd konkreetse seaduseelnõu sisus, vaid selles, et need on seotud valitsuse usaldusega, kuid valitsuse vastu usaldus neil puudub.
Tähelepanuväärne on rahva eest seisvate EKRE fraktsiooni liiikmete panus. Kolmapäeval võtsid erinevate seaduseelnõude läbirääkimistel sõna enamasti just rahvuskonservatiivid. Lisaks nende poolt debati käigus esitatud kümned repliigid ja küsimused.
Kolmapäevasel ööistungil võtsid esimese seaduseelnõu juures läbirääkimistel sõna Henn Põlluaas, Evelin Poolamets, Rain Epler, Anti Poolamets, Varro Vooglaid, Siim Pohlak, Ants Frosch ja Alar Laneman Eesti Konservatiivsest Rahvaerakonnast, Mart Maastik, Urmas Reinsalu, Aivar Kokk ja Riina Solman Isamaast ning ainsana Lauri Laats Eesti Keskerakonna fraktsioonist. Samuti esines kõnega fraktsiooni mittekuuluv Kalle Grünthal.
Teise seaduseelnõu juures võtsid läbirääkimistel sõna Rain Epler, Rene Kokk, Kert Kingo, Jaak Valge, Henn Põlluaas, Evelin Poolamets, Ants Frosch, Helle-Moonika Helme, Varro Vooglaid, Alar Laneman, Arvo Aller, Leo Kunnas, Anti Poolamets ja Siim Pohlak Eesti Konservatiivse Rahvaerakonnast, Andre Hanimägi Eesti Keskerakonnast ning Priit Sibul, Mart Maastik, Riina Solman, Helir-Valdor Seeder ja Aivar Kokk Isamaa fraktsioonist. Kõnega esines ka fraktsiooni mittekuuluv Kalle Grünthal.
Järgmise seaduseelnõu juures võtsid läbirääkimistel sõna Rene Kokk, Kert Kingo, Evelin Poolamets, Henn Põlluaas, Varro Vooglaid, Anti Poolamets, Rain Epler, Helle-Moonika Helme, Alar Laneman, Arvo Aller, Siim Pohlak ja Leo Kunnas Eesti Konservatiivse Rahvaerakonnast, Andre Hanimägi Keskerakonnast ning Riina Solman, Priit Sibul, Tõnis Lukas, Mart Maastik, Helir-Valdor Seeder ja Aivar Kokk Isamaa fraktsioonist. Samuti esines siingi kõnega fraktsiooni mittekuuluv Kalle Grünthal.
Edasi võtsid ööistungil läbirääkimistel sõna Henn Põlluaas, Rain Epler, Evelin Poolamets, Anti Poolamets, Varro Vooglaid, Siim Pohlak, Arvo Aller, Rene Kokk, Helle-Moonika Helme, Kert Kingo, Leo Kunnas ja Alar Laneman Eesti Konservatiivse Rahvaerakonnast ning Mart Maastik Isamaa fraktsioonist. Sõna võttis ka fraktsiooni mittekuuluv Kalle Grünthal.
Veel võtsid läbirääkimistel sõna Varro Vooglaid, Rain Epler, Arvo Aller, Kert Kingo, Rene Kokk, Evelin Poolamets ja Helle-Moonika Helme Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioonist. Sõna võttis ka fraktsiooni mittekuuluv Kalle Grünthal.
Võrrelge nüüd ühe või teise erakonna panust valitsuse demokraatiat ja parlamentarismi tapva teerullipoliitika vastu! Olgu mainitud, et Mart Helme ja Martin Helme tervislikel põhjustel puudusid.
Kokku jõudis riigikogu võtta kolmapäeval kell 14 alanud ja neljapäeva hommikuni kell 9.30 kestnud istungil vastu neli seadust, mille vastuvõtmine oli seotud valitsuse usaldusküsimusega; veel kolme usaldusküsimusega seotud eelnõu arutelu lükkus tööaja lõppemise tõttu neljapäevase istungi päevakorda.
Neljapäevasel istungil võtsid läbirääkimistel sõna Anti Poolamets, Ants Frosch, Siim Pohlak, Henn Põlluaas, Leo Kunnas ja Alar Laneman Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioonist, Riina Solman, Priit Sibul ja Mart Maastik Isamaa fraktsioonist ning Andre Hanimägi Keskerakonna fraktsioonist. Sõna võttis ka fraktsiooni mittekuuluv Tõnis Mölder.
Nagu oligi arvata, siis peaminister Kaja Kallas teatas valitsuse pressikonverentsil, et valitsus seob usaldushääletusega veel kuus riigieelarvega seotud eelnõu, mis jõuavad valitsuse ettepaneku järgi parlamendis lugemisele detsembri teisel nädalal.
President Alar Karis ütles neljapäeval, et võib hakata riigikogus usaldushääletusega vastu võetud seadusi tagasi lükkama, kui need pole seotud riigieelarve kinnitamisega.