Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

EKRE valitsusse jõudes on probleemidest ja lahendustest hakatud rohkem rääkima ning ka tegudeni jõudma

-
02.10.2019
Nii see Eestis käib.
© UU

Peavoolumeedia üritab juba praeguse valitsuse ametisse astumisest saati ajada uute ministrite, eriti EKRE omade kraesse varasemate ministrite ja bürokraatlike ametkondade patud, kuigi üldjuhul on esilekerkinud probleemide näol tegu muudatuste tulemustega, mis on kitsaskohad esile toonud.

Lisaks sellele üritatakse lugejatele sisendada kiuslikku mõtet, et miks minister oma haldusalal justkui midagi ei tee – ta on ju minister, löögu rusikas lauale. Ometigi näitas kasvõi Elmar Vaheri juhtum, et kui ühe erakonna minister võtab üle ministeeriumi, mis on teise erakonna käes kaua olnud (eriti kui see erakond on nüüd opositsioonis), siis tuleb kokku põrkuda selge vastutöötamisega. Ja seda ei murra üleöö – kui minister kedagi vallandab ja põhjendusega veidigi eksib, seisab ees kohtutee, opositsiooni rünnakud ja meediapeks. Lojaalste ja asjalike inimestega meeskonna loomine ja viilijate paikapanek võtab kaua aega.

Delfi kirjutab parastavas ja ärategevas toonis: “Maaeluminister soovitas kalafirmal M.V Wool tema enda valitsemisalasse kuuluv veterinaar- ja toiduamet kohtusse kaevata.” Ja siis? Minister ei saagi olla see, kes mingi käskkirjaga paneb paika selle, kuidas majanduslikku kahju saanud ettevõte ja tema haldusalas olev ametkond asjad ära klaarivad. Seega teeb ta õigesti, kui astub välja ettevõtluse kaitseks, kellele kõmu otsiv ajakirjandus ja ekslikke otsuseid teinud ametnikud liiga tegid – ja ameti juhid tuleb liistule tõmmata, et nii enam ei juhtuks.

Eestis on ilmselt kümneid ametkondi, kus vohavad endiselt bürokraatia, kantseliit, stagnatsioon ja mugavustsoonis istumine. Seega ongi hea, kui uued ministrid neid jalgu kõhu alt välja võtma sunnivad. See, et mingi ministri haldusalas vead välja tulevad, näitabki, et varasemale pealiskaudsusele tehakse lõpp.

Näiteid uue luua paremast pühkimisest on teisigi. Nii tõi rahandusminister Martin Helme täna välja, et tegeliku kasu saajate register ei toimi ja nüüd otsitakse võimalusi selle muutmiseks. Minister selgitas ka seda, miks dividendide tulumaksu omavalitsustesse suunamine ei annaks loodetud efekti.

Täna vahendavad Uued Uudised ka endise majandusministri Urve Palo sõnu: mulle meeldib, et praegune valitsus ei karda rääkida asjadest, mis on kaua olnud tabuteemad. Seda on öelnud paljud teisedki, kellele valitsus tegelikult ei meeldi: EKRE osalusega valitsuse ajal on hakatud arutlema, rääkima ja vaidlema asjadest, mis on vaja selgeks rääkida.

Sest Reformierakonna valitsemise ajal käis peenhäälestamine ja nii keerulise töö ajal ei lubatud argiprobleemidest valjusti rääkida – peenhäälestajad teavad asjadest paremini kui ühiskond, olge vait ja laske neil kritiseerimata tööd teha. Nüüd räägivad võimumehed asjadest nii, nagu need on.

Kas nüüd just EKRE õhutusel, aga ka teiste erakondade ministrid on silma paistmas – näiteks rahvastikuminister Riina Solman demograafiliste probleemide lahendamisel, välisminister Urmas Reinsalu on suutnud välispoliitika tagasi suveräänsemaks muuta (kiri mittekohustusliku rändepakti kohta ja geiagendaga kaasajooksmisest loobumine) ning kultuuriminister Tõnis Lukas teeb julgeid eestlust kaitsvaid samme. Asjalikke ministreid on teisigi.