Kaja Kallas armastab rõhutada, et Eestis olevat õigusriik, kuid tegelikult seda pole. Tekkinud nomenklatuurile on selles riigis loodud võimalus seadusi igati väänata ehk justiitsüsteemis valitseb JOKK-kultus ning tegude moraalsusest ei hooli enam keegi.
Nii on ka Elmar Vaheri juhtumi puhul käiku läinud arutelu selle üle, kas kuritegu ikka oli või mitte.
ERR vahendab: “Juhul, kui kõrgeid politseiametnikke tabanud skandaal kohtusse jõuab, algab tõenäoliselt vaidlus selle üle, mis oli Eerik Heldna roteerimise eesmärk ja kui eesmärk oli pelgalt ametniku pension, siis kas see liitis muidu lubatud toimingud kuriteoks.
Politsei- ja piirivalveameti (PPA) personaliarvestuse- ja analüüsi talituse juht Svetlana Meister kinnitas kolmapäeval, et ükski seadus ei keela mujal töötavat inimest politsei teenistusse võtta, et siis ta uuesti senisele töökohale lähetada.
Riigiprokurör Maria Entsik on aga öelnud, et kaitseväe luurekeskuses töötanud Eerik Heldna politseissevõtmine oli fiktiivne ning kantud eesmärgiks koguda Heldnale pensioniks vajalikku politseistaaži.
Just eesmärk võib olla siin võtmesõna. Tartu Ülikooli kriminoloogiaprofessor Jaan Ginter tuletas intervjuus ERR-ile meelde, et roteerimisvõimalus on loodud riigi ja ühiskonna huvides – selleks, et ametnikud oleks valmis oma kogemusi ja oskusi teises asutuses jagama ning et nad tuleks hiljem uute teadmistega tagasi.
“See eesmärk ei ole siin täidetud. Eerik Heldna oli juba kaitseväes ja mingisugust kasu politseile või kaitseväele praegu ei olnud,” sõnas Ginter. “Siin oli selgelt tegemist näiliku toiminguga.”
JOKK-filter on seega sisse lülitatud ning võib juhtuda, et Elmar Vaher polegi kohtu arvates süüdi. Ka siis on olemas õigusriigile mittesobiv moment – inimene mõistetakse süütuks pärast pikki vintsutusi ja süüdistusi, mis on Eestis kahjuks väga sagedane ega viita õigusriigile.
Muus osas aga jääb üles olulisim küsimus: miks sülitas püsiriik ehk ametnikesüsteem endast välja mehe, kes oli pikka aega “oma” ehk poliitiline tööriist võitluses rahvuskonservatiivide ministrite vastu.
Uued Uudised
* JOKK on Eesti poliitikas kasutatav väljend tegude õigustamiseks – juriidiliselt on kõik korras! (Moraalselt ja eetiliselt tavaliselt mitte.)