Twitteri ostnud USA miljardär Elon Musk on asunud ettevõttes läbi viima suuri ümberkorraldusi. Alustuseks vallandas ta kogu senise juhtkonna, samuti on tal plaanis muuta sisumodereerimise reegleid ja taastada sõnavabadus. See omakorda tähendaks nn vihakõne tsenseerimise lõpetamist Twitteris, ent Euroopas võivad need plaanid paraku takerduda Euroopa Liidu seadusandluse taha.
Muski säutsule: „Lind on vaba!“ vastas ELi vasakliberaalne volinik Thierry Breton: „Euroopas lendab lind meie [Euroopa Liidu] reeglite järgi.“ Breton lisas oma postitusele #DSA, mis viitab ELi digiteenuste õigusaktile (DSA), mille üheks oluliseks osaks on ka postituste reguleerimine ja piiramine veebis, väidetavalt eesmärgiga võidelda vihakõnega. Põhimõtteliselt tähendab see seda, et ELil on võim tsenseerida poliitilisi dissidente ja väljaütlemisi, mis võivad kõigutada vasakliberaalse peavoolu võimu.
„Digiteenuste seadus aitab kaasa turvalise ja vastutustundliku internetikeskkonna loomisele,“ ütles üks ELi tippametnik kevadel vastu võetud seaduse kohta, mis hakkab kehtima 2024. aastal. „Platvormide sisumodereerimise otsused peaksid olema läbipaistvad, takistama ohtliku valeinfo laialdast levikut ning vältima ohtlike toodete müümist,“ lisas ametnik. Üks teine ELi poliitik kiitles samas, et EL teeb lõpu n-ö metsiku lääne ajastule internetis.
Euroopa Ülemkogu selgituses on kirjas, et õigusakt järgib põhimõtet, mille kohaselt on veebis ebaseaduslik kõik see, mis on ebaseaduslik ka väljaspool veebi. „[DSA] eesmärk on kaitsta digikeskkonda ebaseadusliku sisu eest ja tagada kasutajate põhiõiguste kaitse.“
Seadus jõustub hiljemalt 1. jaanuaril, kuid väga suurtele platvormidele (nagu Twitter) hakkab seadus kehtima juba varem.
Ei ole selge, mida peetakse seaduses täpselt silmas vihakõne ja valeinfo all või kes selle üle otsustab, ent teadaolevalt rahastab väga suurt osa Kesk- ja Ida-Euroopas tegutsevaid Facebooki nn faktikontrollijaid miljardär George Soros. Tema käekirja tundes võib arvata, et „vihakõne“ pidajateks tembeldatakse massiimmigratsiooni vastustavad või traditsioonilisi pereväärtusi kaitsvad inimesed. Lisaks liigub juba praegu Twitteris hulgaliselt sisu, mida ELi väga ähmase definitsiooni järgi võib pidada nn vihakõneks.
DSAle lisaks seisab Musk ilmselt silmitsi veel terve hulga teiste probleemidega, näiteks võib Twitter kaotada massiliselt reklaamiostjaid, samuti võivad Google Play ja Apple Store piirata Twitteri äpi allalaadimise võimalusi, tekkida võib takistusi serveri teenusepakkujatega ja pangad võivad blokeerida maksete tegemise.
Allikas: Remix News