Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Emori uuring Läti osturalli vaibumisest — kas tõesti usutakse, et kõik laabub iseenesest?

-
23.03.2018
Läti piir
© Mihkel Maripuu/Postimees

Uuringufirma Kantar Emor väidab märtsikuisele küsitlusele viidates, et Lätis alkoholi järel käimise emotsioon on vaibumas ja ostureisil käiakse mullusest vähem. Ilmselt on tegu siiski valeandmete ja -järeldustega, mille aluseks võib olla valitsusele soodsa tausta kujundamine, eriti kui seda uudist võimendab ERR.

Üllatuslikult võtab uuringu kaheldavuse üles Postimees, kelle hinnangul piirikaubandus alles võtab tuure üles. Kantar Emori hinnangus on ajalehe arvates nõrk koht see, et Lätist ostetud alkoholi osakaalu languse aluseks on võetud vähenemine läinud aasta detsembri 23 protsendilt selle aasta märtsikuisele 20 protsendile. “Detsembris valmistuvad jõuludeks ja aastavahetuseks ning ostavad traditsiooniliselt tavalisest rohkem alkoholi,” leitakse languse loogiline põhjus.

Pealegi osteti aasta tagasi ehk mullu märtsis vaid kümnendik kogu alkoholist Lätist, mis tähendab, et piirikaubandus on aasta võrdluses lausa kaks korda kasvanud. Lisaks alkoholile ostetakse Lätist ka kütust, ehitusmaterjale ja rõivaid, sest need on seal odavamad. Väidetavat mullusest väiksemat lõunanaabri juures käimist põhjendavad alkoholimüüjad hoopiski sellega, et nüüd on välja kujunenud harjumus osta korraga ära suurem kogus alkoholi.

Eesti Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liidu tegevjuht Triin Kutberg arvab, et piirikaubandus alles kogub hoogu. Ta rõhutas usutluses Postimehele, et riik peab siiski astuma otsustavaid ja pika mõjuga samme. «Esimese neist, järgmise aasta aktsiisitõusude ärajätmise, on valitsus arutlusele võtnud. Nüüd tuleb pöörata nii kange alkoholi kui õlleaktsiis proportsionaalselt tagasi ja panna paika mitmeaastane plaan, kuidas piirikaubanduse džinn pudelisse tagasi saada,» ütles Kutberg.

Liidu andmetel oli jaanuari ja veebruari piirikaubanduse maht ligi 393 000 liitrit, mis on eelmise aasta sama ajaga võrreldes 25 protsenti rohkem. Kutbergi hinnangul on viinarallil tänavu veel veerandi võrra kasvuruumi. Tootjate ennustus on selline, et aasta lõpuks müüakse Läti piiripoodides 3,5 miljonit liitrit kanget alkoholi. «See kogus tähendab Eesti maksumäärades 43,3 miljonit eurot aktsiisi- ja käibemaksutulu. Seega on maksukahju koos Läti piirikaubandusega alanud aastal suurenemas ning piirikaubandus ei ole oma täisvõimsust kindlasti saavutanud,» ütles ta.

EKRE on juba pikemat aega väitnud, et aktsiisitõusude peatamisest ei piisa, vaid need tuleb tagasi viia algsele, aktsiisihulluse eelsele tasemele ja kui piirikaubanduse kaudu Eestist minema voolanud tulu alkoholilt, tubakalt ja kütuselt naaseb Eestisse, siis saab riik suuresti tagasi ka riigieelarves praegu puudu jäävad summad.