Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Euroopa ajakirjanikele valmistab muret Ukraina seadus, mis lubab meediat tsenseerida

-
09.01.2023
Ajakirjanikud Bideni-Zelenskõi pressikonverentsil. Pilt on illustratiivne.
© Scanpix

Euroopa suurim ajakirjanike ühendus Euroopa Ajakirjanike Föderatsioon (EFJ) väljendas hiljuti muret Ukraina uue seaduse üle, millega on valitsusel võimalik meelevaldselt tsenseerida riigi meediat.

Föderatsiooni president Ricardo Gutiérrez väljendas muret president Volodõmõr Zelenskõi juhitava valitsuse poolt detsembris vastu võetud seaduse pärast, mis annab valitsusele väga suure võimu riigis tegutseva meedia üle. „Me näeme, et see seadus võimaldab Ukraina valitsusel meediat meelevaldselt tsenseerida ja annab suurema võimu riigi ringhäälingu nõukojale, mille määrab ametisse Ukraina parlament. Mõningaid uudisteportaale, mis ei ole nõukogu juures registreeritud, võib uue seaduse tõttu oodata ees sulgemine.“

Gutiérrezi sõnul kontrollib nõukogu tegevust täielikult president Zelenskõi. „Oleme üllatunud Lääne riikide reaktsiooni puudumise üle. Me ei mõista, miks ei anta Zelenskõile märku, et selline seadus ei vasta meie standarditele. Ma ütleksin, et Ukrainal on võimatu liituda Euroopa Liiduga, kui neil on niisugune seadus,“ ütles ta.

EFJ kaitses hiljuti ka Taani ajakirjanikku Matilde Kimerit, kellel keelati reportaažide tegemine Ukrainast ja kelle pressiakrediteering tühistati pärast seda, kui Ukraina valitsus süüdistas Kimerit venemeelsuses. Ukraina poolsele keelule oli mõni kuu varem eelnenud Kimeri ajakirjanikutegevuse keelustamine Venemaal.

Ka Ukraina ajakirjanike liit avaldas uue seaduse pärast muret ning nimetas seda volituste ületamiseks. „Kellelgi ei ole siiani õnnestunud piirata sõnavabadust Ukrainas. See ei õnnestu ka seekord.“

Ukraina valitsus on põhjendanud mitut oma senist vastuolulist sammu Vene mõjutegevuse ja propagandaga. Lisaks uuele ajakirjandusseadusele tehti seda näiteks ka hiljuti aset leidnud Ukraina õigeusu kiriku mahasurumise õigustamiseks.

Allikas: Breitbart News