Kriisikolletest Euroopasse suunduvate põgenike liikumisteekonnad on pidevas muutumises ning ei saa välistada nende kandumist ka ida poole, tunnistas Euroopa Komisjoni esindaja.
“Rändevoogude marsruudid pole kunagi stabiilsed, vaid on pidevas muutumises,” ütles Euroopa Komisjoni rändeküsimuste pressiesindaja Natasha Bertaud teisipäeval Brüsselis pressikonverentsil.
“Kui eelmise aasta alguses liikus põhimass põgenikke Euroopasse Itaalia kaudu, siis aasta lõpus kandus põhiraskus Kreekasse. Seega me võime ja peame eeldama, et need liikumisteekonnad võivad edasi muutuda,” vastas Bertaud Soome ajakirjanike palvele kommenteerida läbi Venemaa Soome suunuduvate põgenike arvu järsku kasvu.
“Seepärast ongi Euroopa Liidul vaja rändeküsimustes terviklikku lähenemist, et ükskõik kus puhkevale põgenikekriisile korralikult reageerida,” lisas komisjoni esindaja.
Bertaud ei soovinud siiski otseselt kommenteerida Venemaa kaudu Soome liikuvate põgenike massi järsku kasvu, kuid kinnitas, et Euroopa Komisjon jälgib olukorra arengut.
Riigikontroll leidis oma teisipäeval avaldatud auditis Eesti valmisoleku kohta põgenike vastuvõtuks, et riik ei ole piisavalt valmis olukorraks, kui tuleks Eesti territooriumil ootamatult menetleda suurt hulka varjupaigataotlejaid.
“Riigikontrolli hinnangul on Politsei- ja Piirivalveamet (PPA) lisaressursside saamisel valmis tegelema 550 varjupaigataolejaga väljaspool Eestit. Arvestades, et 2015. aastal esitati Eestis ja Eesti piiril 231 rahvusvahelise kaitse taotlust, võib Euroopa rändekriisi jätkudes 2016. aasta prognoos (kuni 300 rahvusvahelise kaitse taotlejat) olla Riigikontrolli hinnangul liiga optimistlik,” öeldakse auditi kokkuvõttes.
Kuigi PPA võimekust tõstetakse, ei seisne võimekus Eestis kohapeal sadu taotlusi menetleda ainult piisavas politsei mehitatuses ja inimeste piisavates oskustes. Kui menetlust hakatakse viima läbi Eestis, siis peaks riik arvestama lisakuludega: tuleks luua uusi varjupaigataotlejate majutuskeskusi ning pakkuda rahvusvahelise kaitse taotlejatele piisavas mahus seaduses ettenähtud teenuseid. Praegu on probleeme nii majutuskohtadega kui ka teenuste pakkumisega, lisas riigikontroll.
BNS
Foto: AP / Scanpix