Professor Johann-Dietrich Wörner, kes alates 1. juulist juhib Euroopa Kosmoseagentuuri, on kutsunud üles rajama Kuule alalist inimasustust.
Kosmose koloniseerimine on barjäär, mille ületamise on liberaalne poliitika teinud pea võimatuks, seades majanduslikeks prioriteetideks hoopis teised valdkonnad. Euroopa valitsused suruvad tihtipeale ambitsioone alla ja tegelevad selliste probleemidega nagu homoabielud või kolmanda maailma kodusõdadesse sekkumine.
Sellele kõlavad kontrastina uue Euroopa Kosmoseagentuuri juhi ideed alalise asustuse rajamiseks Kuule, mida ta väljendas intervjuus BBC-le. Wörner eelistaks asustust Kuu pimedal tagaküljel, kust saaks teleskoopide abil uurida süvakosmost.
Võimalik, et Wörneri entusiasmis mängivad oma osa hääled NASAs, mis räägivad Marsile baasi rajamisest. NASA peab plaane selle ehitamiseks suure 3D printeri abil, Wörneri sõnul aga oleks mõistlik see enne Kuul järgi proovida.
Paraku teeb Wörner aga ka selgeks, et tema idee taga ei ole soov teha Euroopat suuremaks ja võimsamaks: “Wörner kujutleb oma kuuküla kui mitmerahvuselist asundust, kus on osa astronautidel, Vene kosmonautidel ja Hiina taikonautidel.”
Seega lubab Euroopa endal konkurentsis ülejäänud maailmaga teistest maha jääda. Siiski on tegu fenomenaalse üleskutsega, mis võiks eurooplastes äratada sajanditevanuse tungi avastada ja tundmatuse üle võitu saavutada.