Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Euroopa Liit on astumas järgmist sammu sõnavabaduse likvideerimise suunas

-
04.09.2023
Sõnavabadus
© Scanpix

Uus digiteenuste seadus (Digital Service Act) annab Euroopa Liidule ulatusliku järelevalve õiguse kõigi veebiplatvormide üle. Rumeenia europarlamendisaadik Cristian Terhese sõnul on ELil nüüdsest õigus otsustada ükskõik millisel veebisaidil avaldatud sisu tõepärasuse üle.

„Euroopa Komisjon on võtnud appi Orwelli teose „1984“ ja nõuab liikmesriikidelt valitsuse poolt rahastatud tõeministeeriumide loomist tagamaks, et internetis ei leviks n-ö valed mõtted ja keelatud sõnad,“ rääkis Terhes The Telegraphile. Ta lisas, et demokraatlikus ühiskonnas otsustab siiski rahvas, mida pidada tõeks ja mida mitte.

25. augustil jõustunud regulatsioon näeb ette „usaldusväärsete teavitajate“ võrgustiku loomist liikmesriikides. Ühtlasi on plaanis panna paika uued standardid nn vihakõne, valeteabe ja pettusega võitlemiseks ning neid standardeid peavad järgima ka kõik suured digiplatvormid. Uued standardid on mõeldud nt Google’i, Amazoni, Facebooki ja teiste Euroopas tegutsevate platvormide ohjamiseks, aga need kehtivad ka kõigile teistele veebiplatvormidele, millel on üle 45 miljoni kasutaja ühes kuus. Seega on tehnoloogiahiiud sunnitud alluma Euroopa Liidu bürokraatidele. Näiteks teatas Facebook, et on loonud enam kui 1000 töötajaga osakonna, mille eesmärgiks on tagada vastavus ELi nõudmistele.

ELi ametnike sõnul ei piira uus regulatsioon sõnavabadust mitte kuidagi. Nende väitel on usaldusväärsete teavitajate paika seadmine liikmesriigi pädevuses ning iga liikmesriik peab tagama nende tegevuse vastavuse oma seadusandlusega. Seega Euroopa Liit veebisisu kontrolli justkui otseselt ei mõjutagi. „DSA kohaselt peavad veebiplatvormid võtma kasutusele vajalikud tehnilised ja korralduslikud meetmed tagamaks, et usaldusväärsete teavitajate märkustele reageeritakse prioriteetselt, et nendega tegeletakse ja et nendega seotud otsused võetakse vastu põhjendamatu viivituseta,“ selgitas Euroopa Komisjoni kõneisik. Tema sõnul tähendab see, et seaduspärase sisu eemaldamist DSA ei nõua. „Vastupidi, digiteenuste seadus teeb lõpu praegusele olukorrale, kus veebiplatvormidele ei kohaldata mitte mingeid miinimumstandardeid ja nad ei ole vastutavad oma sisu modereerimise eest.“

Usaldusväärsete teavitajate süsteem loodetakse paika saada 2024. aasta veebruariks.

 

Allikas: The Telegraph