Euroopa Liidust on kujunemas monstrum, mis ei suuda vastu seista Venemaa sõjalisele mõjule, hävitab rohepöördega oma konkurentsivõimet, nõrgendab liikmesriike represseerides ühtsust ja lõppkokkuvõttes loovutab oma positsiooni maailmas.
Euroopa Komisjon võib rahapuuduse tõttu kärpida töötajate arvu paljudes oma esindustes üle maailma ja keskenduda ainult riikidele, kus Euroopa Liidul on strateegilised huvid, kirjutas väljaanne Politico. See aga võib tekitada Aafrikas ja Ladina-Ameerikas tühimiku, mille täidavad Hiina ja Venemaa, kardavad Politicoga rääkinud diplomaadid.
Ettepanekud kärbeteks tehti pärast seda, kui EL-i välisteenistus (European External Action Service, EEAS) ületas oma 2024. aasta eelarve. Tänu kasvavatele kuludele ja inflatsioonile oleks järgmisel aastal ülekulu veelgi suurem, mis sundiski kärpeid plaanima.
Euroopa Liidul on üle maailma 145 esindust, mis toimivad sisuliselt EL-i saatkondadena. Reformi eesmärk on nüüd keskenduda riikidele, kus on EL-i esmased huvid, seisab plaanis.
EL-i diplomaatilise jalajälje tugevdamine neis riikides tähendab aga, et Brüssel peab teistest kohtadest osaliselt lahkuma. Paljudes Aafrika, Aasia ja Ladina-Ameerika riikides oleksid delegatsioonid reformi järel palju piiratumad, selgub Politico nähtud nimekirjast.
Näiteks Aafrikas kaalub EL oma kohaloleku piiramist enam kui 30 riigis. Ladina-Ameerikas on aga isegi selline suurriik nagu Brasiilia kärbete nimekirjas.
Kui muudatusettepanek läbi läheb, peaks Euroopa Liidu välispoliitika uus juht Kaja Kallas just ametiaja alguses toime tulema massiliste koondamistega.
Kaja Kallas on paraku mugavuspoliitik, kes pole harjunud raskete otsustega – kodumaal ei saanud ta majandusega hakkama ja teenis populaarsust hoopis Ukraina-teemaliste šõudega. Võib eeldada, et Brüsselis tuleb tal kiire põrumine.
Euroopa Liit aga on positsioonid näiteks Aafrikas juba loovutanud. Värske uudis räägib, et Tšaad lõpetas järjekordse riigina sõjalise koostöö Prantsusmaaga ning Gruusia lükkas edasi liitumiskõnelused EL-iga.
Allikas: ERR