Samal ajal kui meie omad siin Ameerika Ühendriikidega sildu põletavad, on normaalse mõtlemisvõime säilitanud poliitikud siiski otsimas võimalusi USAga suhteid hoida. Kaja „minuga tahavad kõik maailma liidrid pilti teha“ Kallas klähvib USAga nagu oleks ta vastas Riigikogu opositsioon. Ta ei ole ju enam Eesti peaminister! NATO juht Mark Rutte ja Briti peaminister Keir Starmer seevastu suunavad Zelenskyt USAga suhteid taastama.
Eestis elu tuksi Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Kaja Kallas on hakanud ka Euroopale auku kaevama ning on vaid aja küsimus, millal ta kõrvale lükatakse. Selle asemele, et „vabale maailmale“ uut liidrit otsida, tuleks endas leida üles diplomaat. Aga seda ei leia, kui pole kusagilt leida. Selle asemel võttis „sõjaprintsess“ ühel kohtumisel ka Hiina ette, esitades oma piinlikult puises inglise keeles küsimuse, kuidas saab Euroopa blokk Hiinat “alistada”, “kui me ei suuda Venemaadki alistada”.
Miks meie mihkelstsahknad ei oska vait olla?
Eesti endine president Toomas Hendrik Ilves räägib, et USAd ei saa enam usaldada.
Ja siis veel kõik need mihkeltsahknad, kes meie nurgatagused sõjaeksperdid ja meediaesindajad, kes USA presidenti lihtsalt hulluks nimetavad, arvates, et see jõua sealsete kõrvadeni… Kas nad ei peaks in corpore tagasi astuma? „Korruptiivseid närakad“ on selle kõrval mullivesi.
Provotseeriv ja vaenulik käitumine mõnede Euroopa riikide, sealhulgas Eesti poolt on andmas juba tulemusi, kui ookeani tagant kõlavad arvamused, et USA peaks selle kõige peale NATOst üldse välja astuma.
Rutte ja Starmer soovitavad Ukrainal USAga suhted siluda
Samas on NATO peasekretär Mark Rutte pärast fiaskoga lõppenud kohtumist Valges Majas ja sellele järgnenud paanikalainet Euroopas öelnud Zelenskyle, et ta peab taastama suhted Donald Trumpi ja USA administratsiooniga. Rutte meenutas ka, et heakskiidu esimeste Javelinide üle andmiseks Ukrainale andis 2019. aastal just Trump. “Ilma Javelinideta poleks 2022. aastal, mil täiemahuline agressioon algas, Ukraina kuhugi jõudnud.”
Ka Briti peaminister Keir Starmer suunas Ukraina presidenti Volodõmõr Zelenskyt reedese ebaõnnestunud kohtumise järel peetud telefonikõnes Valgesse Majja naasma ja USA presidendi Donald Trumpiga suhteid parandama.
Ameeriklased ei oota teda enam niipea tagasi. Nagu öeldud, pooldavad Ukraina eesotsas näha kedagi teist. Kummaliselt käitunud (justkui mingi ainete mõju all olnud) Zelensky avaldas küll kahetsust selle üle, kuidas kõnelused reedel kulgesid ja ütles, et Ukraina jaoks on Trumpi toetus hädavajalik.
Meie hea naaber Soome on seejuures kinnitanud, et USAga ja NATOga tuleb hoida häid liitlassuhteid ning mingit pööret ei ole vaja. Pole kuulda, et sealpool lahte USA poliitikuid kõige kõrgemal tasemel valimatult sõimatakse.
Eesti roll on marginaalne
Euroopa liidrid kogunesid Suurbritannia kutsel Londonisse ja Eesti, kes on end pidanud Euroopa poliitika juhtriigiks, jäeti lihtsalt ukse taha.
Selle kõige juures, kus Euroopa oma senise suurima liitlasega tüli norib, ei taha keegi Venemaaga rääkida ja tiblad sõdivad edasi. USA välisminister Marco Rubio on õigesti märkinud, et tahu saavutamiseks tuleb just Venemaa laua taha saada.
Mida selles juures mängus loevad üldse enam Ukrainat ühe elaniku kohta enim toetanud Eesti riigi marginaalsete poliitikute sõnad. Näiteks see, kui Alar Karis ütleb, et närvi ei tohi minna, Juba mindi.
Uued Uudised