Euroopa Komisjon koogutab avalikult Valgevene hübriidsõja poole, sest tema soovitused migrandid vastu võtta tähendavad, et Valgevene diktaator Lukašenka saabki oma tulemuse kätte.
Euroopa Komisjoni siseasjade volinik Ylva Johansson ütles, et Leedu lahendab rändekriisi läbipaistvalt, kuid ei välistanud, et rikub migrantide kohtlemisega Valgevene piiril Euroopa Liidu õigust. Tema sõnul teeb Leedu avatumat koostööd kui Poola, kes on samuti rändega hädas.
“Ma ei saa anda carte blanche’i kõige peale, mis juhtuda võib või on juhtunud Leedu piiril, ma olen väga mures teadete pärast väljasurumise kohta, kuid pean ütlema, et minu arvates püüab Leedu tõepoolest seadustikust kinni pidada, püüab teha, mis saab ja tegutseb läbipaistvalt,” ütles esmaspäeval usutluses BNS sisevolinik.
“Tõtt öelda näen ma erinevust Poola võimudest, kes ei olnud nii läbipaistvad ja võtsid nüüd vastu uue seaduse, mis ei pruugi minu arvates vastata EL-i õigusele, pealegi ei osutata vajalikku abi. Nii et kui võrrelda, siis arvan, et Leedu püüab teha selles väga-väga keerulises olukorras, mis saab,” märkis volinik, kes läinud nädalal oli Euroopa Parlamendis öelnud, et migrantide väljasurumine EL-i piiril ei tohi muutuda normiks ja seda ei tohi seadustada.
Ylva Johanssoni sõnavõttu läbib Euroopa Komisjoni vihkamine Poola suhtes, sest sarnase poliitika puhul mõistetakse Poola hukka, aga Leedut mitte.
Leedus tegutsev EL piiri- ja rannikukaitse agentuur Frontex osutas mitme nädala eest, et tuvastas umbes 20 juhtu, kus piiril rikuti migrantide õigusi ja neid praegu uuritakse.
Leedu ametikandjad on seisukohal, et nende Valgevene piiril rakendatavat taktikat ei saa pidada põgenike väljasurumiseks. Nad rõhutavad, et kui migrante ei lasta Leetu ja saadetakse Valgevenesse tagasi, pakutakse neile neist võimalust: paluda piiripunktis või Leedu Minski saatkonnas seaduslikul alusel varjupaika.
Seda võimalust on seni kasutanud kolm migranti, osutavad piirivalve ja siseministeeriumi BNS-ile edastatud andmed.
Nagu näha, väidab Euroopa Komisjon sõnades, et piire tuleb kaitsta ja Valgevene hübriidsõda lõpetada, samas aga kostab üha enam ütlemisi, et jõuliselt tõrjuda ei tohi ja hädas migrandid tuleb ikka vastu võtta. See tähendab aga Minski survepoliitika võitu – sügise saabudes on iga Valgevene metsas asuv migrant hädas.
Viimasel ajal on migrandid läinud Poola piiridel agressiivsemaks ning ka Saksamaa on hädas, sest tänu Poola vasakliberaalide smugeldamisele jõuavad palju sissehiilinud migrandid juba Saksamaale. Euroopa Komisjoni poliitika aga on endiselt migratsiooni ning Lukašenka hübriidsõda soosiv. (BNS-UU)