Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

VIDEO | Evelin Poolamets: jutt, et taastuvenergia tagab odava elektri hinna, on ammu ümber lükatud müüt

-
14.01.2025
Laadime sisu...

Esmaspäeval vastas peaminister Kristen Michal Riigikogus arupärimisele elektritootmise stabiilsuse ja hinna kohta, mille järel sõna võtnud EKRE fraktsiooni saadik Evelin Poolamets kritiseeris valitsusjuhi jutte.

Evelin Poolamets: “Müüt, et taastuvenergia tagab odava elektri hinna, on ammu ümber lükatud. Kui tuult pole, ei tooda tuulikud elektrit. Külmadel miinuskraadidel vajavad tuulikud süsteemide kaitseks elektrisoojendust, mis muudab nad energiatarbijateks ja süvendab energia defitsiiti kriitilistel hetkedel veelgi. Tuulikute rajamiseks on vaja märkimisväärseid ressursse: tsementi, terast, mille tootmine on väga suure süsiniku jalajäljega. Lisaks toodetakse tuulikute labasid naftakeemia abil. Seega ei saa väita, et fossiilkütuseta saaks taastuvenergia süsteeme rajada või hooldada.

Eelmise aasta detsembris tõusid elektri hinnad Saksamaal ja kogu Euroopas rekordi tasemele. Isegi ilma suure külmalaineta. Kui praegused poliitikad jätkuvad, seisab Euroopa silmitsi uute energiakriisidega. Energiat eksportivad riigid on vihjanud, et võivad vajadusel kraanid kinni keerata, nagu nägime pandeemia ajal. Seetõttu peame olema valmis uute hinnašokkide ja ebastabiilse turu jaoks, eriti külmal talveperioodil.

Hetkel panustab valitsuse energiapoliitika suures osas juhuenergia tootmisesse, seejuures levitades müüti, nagu oleks see odav. Selleks, et juhuenergia jõuaks meieni siis, kui meil vaja, on, on vaja midagi muud, kui ainult seda tootmisvõimsust, on vaja midagi rohkemat kui ainult ühte generaatorit. Tegelikkuses on vajalikud ka salvestusvõimalused, sageduse hoidmine, reguleerimismehhanismid ja muud lisateenused, et elektrit saaks tarbida ka siis, kui looduslikke tingimusi pole. Kõike seda tuleb elektri hinnastamisel arvesse võtta.

Hea minister! Kas te arvate, et meie energiasüsteem peaks olema jätkusuutlik? Kas elektri hind peaks olema stabiilsem, kui jah, siis kuidas vähendada suuri hinnakõikumisi? Kas me vajame reguleeritavaid tootmisvõimsusi? Kui jõuate järeldusele, et vajame, tuleb teil mõelda ka sellele, kuidas tagada aus konkurents ning toetada tehnoloogiaid, mis suudavad elektrit pakkuda igal ajal, mitte ainult soodsates tingimustes. Ainult nii saab luua tasakaalus ja jätkusuutliku energiasüsteemi, mis tagab stabiilse varustuskindluse ja õiglasemad hinnad.”