“Selline rubriik meie ajakirjanduses eksisteerib ja alatasa saame lugeda, kuidas see Faktikontroll tunnistab midagi faktilisel tasandil kas tõeks või valeks.
Võibolla mõnele näib, et meil on selle Fakikontrolli näol tegemist mingi absoluutse tõe institutsiooniga. Süvenetakse ju faktidesse, nende olemasolu ja tegelikkust kontrollitakse ning siis lüüakse mingile tekstile peale tempel – kas “Tõde” või “Vale.”
Kahjuks on selline meie ajakirjanduses ilmuv institutsioon nagu Faktikontroll on ise paras nurisünnitis.
Pole vaielda – faktivead EI OLE maailmas need ainsad vead – selle tõe võiks Faktikontroll teadmiseks võtta. Fakte tunnistavad üldjuhul kõik ja on suht harv, kui fakte võltsitakse või neis eksitakse.
Need on 99% juhtudest faktide tõlgendused, mis metsa lähevad. Kas siis kellegi rumalusest või teinekord ka otsesest tahtlusest. Ja üks metsa minek on siiralt rumal arvamus, et faktivead ongi need maailma ainsad vead ja et kui faktidega on kõik korras, siis ongi kõik korras ja me teame tõde.
Mis on ehe tobedus.
Jeesus jutustas meile kunagi loo maailma rändama läinud pojast, kes aga pärast raskeid katsumusi koju tagasi pöördus. See on see kadunud poja lugu. Mida teeks sellega Faktikontroll? Ju ta tunnistaks selle loo valeks, sest sellisest isast ja sellisest pojast pole olemas mingeid fakte. Järeldus oleks, et see lugu on läbinisti fake – “Vale.”
Ometi, maailm teab, et see lugu sellist templit ei vääri. Samal põhjusel pole templit “Vale” väärt ka kõik muinasjutud… kuigi nad Faktikontrolli kriteeriumite alusel puhtaks valeks kõik kvalifitseeruvad. Karumõmm pole ju mesinik, Öökull pole ju professor ja Kakuke ei oska rääkida.
Võiksin valede loetelu veel pikalt jätkata, sest Faktikontroll tunnistaks valedeks ka kõik teatritükid, filmid, romaanid, luule tevikuna jne jms.
Miks on meie ajakirjandus oma arusaamade ja käsitluste juures sedavõrd lapsik ja naiivne… ma tõesti ei tea. Nad peaksid olema nagu kõik koolis käinud? Aga osaliselt ma vastust oma küsimusele tean: nn. Faktikontroll oma mõttetuses pole tõe otsimise ja selekteerimise vahend, vaid see teenib meil teatavat poliitilist agendat.
Minu arvamus on, et see Faktikontroll peaks endale ise selle templi otsa ette lööma, iseeenda ja oma tegevuse tõe selekteerimisel valeks ja mõttetuks tunnistama, sest nad pole oma tõe otsimisele ja vale eristamisele ise üldse veel pihta saanudki!
Seega on minu hinnang sellisele Faktikontrollile tervikuna ühene:
Harri Kingo, poliitikavaatleja