Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Filmimaailma tulevikuühiskonnad ei tundu enam ainult fantaasia olevat

-
11.08.2021
“Näljamängude” stsenaarium võib vasakliberaalses Läänes varsti reaalsuses teostuda.
© Scanpix

Filmikunst on maailma palju mõjutanud ja seda nii heas kui halvas suunas, ning see on ka omajagu hoiatav.

Hollywood on loonud palju valearusaamu, mis on suuri masse eksitusse ajanud. Nii näiteks tähendab väga paljude kaasaja inimeste jaoks viiking meest, kel on peas sarvedega kiiver, kuigi põhjamaised sõdalased pole selliseid kunagi kandnud, vähemalt mitte massiliselt, sest võitluses on selline lööke haakiv kiiver koguni ohtlik.

Aga samas – pärast seda, kui al-Qaeda terroristid olid rünnanud kaksiktorne, avastasid asjatundjad, et Hollywoodi filmipagasis on palju filme, mis kujutavad just selliseid terroristlikke suurrünnakuid. Kas võtsid terroristid snitti filmidest või on stsenaristid ette näinud, et sellised ohtlikud rünnakud on võimalikud, aga vähemalt langeb reaalne elu ja kinolinal nähtav sageli kokku. Kuigi massiliselt inimesi tappev terrorism on pärit palestiinlastelt, kes vastasid selliste tsiviliste tapvate aktsioonidega Iisraeli õhurünnakutele, millele nad ohvrite arvu kohalt vastata ei suutnud.

Teisipäeval oli ühel Duo kanalil film “Võrdsed”, mis rääkis tulevikuühiskonnast, kus pole sõdu ega kuritegevust, kuid keelatud on ka igasugused tunded. Filmi sisuks oli noore mehe ja naise üliohtlik armumine, sest see oli selles ühiskonnas kuritegu.

Paljud on vaadanud mitmeosalist filmi “Näljamängud”, kus on eliiti mahutav Kapitoolium koos diktaatorist presidendiga, ning 13 tsooni, kus inimesed elavad sügavas vaesuses. Noortele korraldatavatest veristest ellujäämismängudest kerkib esile tüdruk, kellest saab vastupanuvõitluse sümbol. Või film “Lahkulööja”, kus noortest tehakse kiipide ja nende kaudu mõistust mõjutavate programmidega tundetud tapjad.

Pange tähele – need on filmid tulevikuühiskonnast. Keegi kuskil juba näeb, mille poole inimkond suundub, ja kirjutab selle stsenaariumidesse. Inimeste mõjutamist kiipide kaudu peetakse küll veel vandenõuteooriate osaks, kuid inimkonna infotehnoloogiline areng on praegu ülikiire ja masside sihitud mõjutamine on juba reaalsus.

Ohud on suured. Hiina on juba suutnud oma kaasaegse ühiskonna üsnagi kontrollitavaks muuta. Lääs läheb sama teed. Jälgigem, mis toimub neomarksismist üha enam nakatuvas Euroopa Liidus: kõik riigid peavad mõtlema ja tegutsema ühtmoodi, vastuhakkajaid Ungarit ja Poolat karistatakse; enam-vähem on välja kujunenud üks ideoloogia, mida võib kokkuvõtvalt nimetada vasakliberalismiks, teised maailmavaated tembeldatakse viha õhutatavateks; rahvusriikide kaotamisega tahetakse luua ühtseid eurooplasi; võim koondatakse Brüsselisse… Mille poolest erineb see “Näljamängude” või teiste sarnaste linateoste stsenaariumidest?

Hea oleks, kui filmimaailm jääks fantaasiate edastajaks, kuid paraku kipuvad filmid reaalsuseks muutuma. Kui just me ise stsenaariume ümber ei kirjuta. Inimsõbralikumateks.