Kui keegi teeb mingi majandusliku otsuse, siis kaalub ta tavaliselt kõik aspektid eelnevalt läbi – Kristen Michali valitsetav riik aga pani fosforiidipuurid tööle, ilma et oleks veel olemas koostööpartner mingi labori näol. See viitab paanilisele kiirustamisele.
Reformierakond on koos sotside ja Eesti 200-ga riigi majanduse maksutõusudega põhjalikult tuksi keeranud, kuid nad tahavad ka edasi valitseda – seepärast on nad otsustanud põhjalastud rahandust turgutada fosforiidikaevandamisest, täpsemini kaevandusõiguse müügist tuleva rahaga, mida nad loodavad kiiresti kätte saada, enne kui riik pankrotti läheb.
Siinkohal on mõistlik veelkord üle korrata, et Reformierakonna “huultelt loetavaid sõnu” ei maksa uskuda, mida nad iganes ka ei räägiks – terve rahvas peteti ju ära valimislubadusega makse mitte tõsta. Kindlasti ei vasta ka fosforiidi osas miski tõele.
ERR vahendab: “Kolmapäeval toodi Lääne-Virumaal Aru-Lõuna lubjakivikarjääris käivatel fosforiidi suuremahulistel puurimistel välja esimesed kolm tonni fosforiiti. Kes sellega teadus-tehnoloogilisi uuringuid tegema hakkab, on veel lahtine.
Seitsmest puuraugust võetakse kokku välja üle paarikümne tonni fosforiiti. Laborites hakatakse muu hulgas uurima, et milline oleks sobiv tehnoloogia, et saada fosforiidist koos fosforiga kätte ka haruldased muldmetallid. Uuringuteks sobiva partneri leidmine on osutunud uuringuid eestvedavale Eesti geoloogiateenistusele parajaks proovikiviks. Kuna Eestis selliseid uuringuid ei tehta, otsitakse katsete tegijat välismaalt.
“Me alguses soovisime tõesti leida ühte partnerit, kes oleks võimeline ära tegema kõik meie soovitud tehnoloogilised katsed. Tänaseks on selge, et ei ole sellist partnerit, kes suudaks kõiki katseid ära teha. Tundub, et me peame tegema koostööd kolme või isegi nelja laboratooriumiga. Läbirääkimised käivad. Loodame selle aasta sees nendega ka kokkuleppele jõuda,” sõnas Eesti geoloogiateenistuse nõunik Erki Peegel.
6,1 miljonit eurot maksva kolmeaastase fosforiidiuuringu kokkuvõte peaks kava kohaselt valmima 2025. aasta lõpuks. Uuringutulemuste põhjal on valitsusel kavas 2026. aasta alguses otsustada, kas uuringutega on mõttekas minna põhjalikumaks eesmärgiga teha Eestis fosforiidikaevandus ja väärindamistehas.”
Selline kiirustamine näitab, et kriisis majandusega riik loodab juba lähiaastatel kelleltki välismaalt fosforiidi eest peenraha saama hakata.
Uued Uudised