Gruusia peaminister esines avaldusega, mis on täiesti õige ja see selgus kasvõi Eerik-Niiles Krossi jutust, kes tunnistas, et Euroopa vaatlejad ei täheldanud mingeid olulisi rikkumisi valimistes, neid olevat märganud kohalikud (ehk opositsiooni tegelased). Sellise avalduse esitamine, ilma et oleks tõsiseltvõetavaid süüdistusi, on märk sellest, et avalduse loojaid ja tegijaid suunati.
Gruusia peaminister Irakli Kobahhidze nimetas Riigikogu kolmapäeval vastu võetud Gruusia-teemalist avaldust lugupidamatuse väljenduseks Gruusia rahva tahte vastu ning ta märkis, et Eesti on süvariigi tugeva mõju all, kirjutab Postimees.
Gruusia peaministri sõnul on tema riik jäänud Eestiga ühepoolsesse sõprusesse, vahendas väljaanne Agenda. Ta märkis, et Riigikogu avaldust on vastuvõetamatu, arvestades ajaloolist sõprust, mis on kahe rahva vahel välja kujunenud.
Gruusia peaminister lisas, et kuigi varjatud globaalne võrgustik ehk süvariik on sattunud Ameerika Ühendriikides surve alla, on see võrgustik muutunud Euroopas veelgi aktiivsemaks ning selle mõju on eriti tõsine Balti riikides, sealhulgas Eestis.
Riigikogu võttis vastu avalduse, millega kutsutakse maailma avalikkust üles astuma konkreetseid samme Gruusia legitiimse presidendi, kodanikuühiskonna ja demokraatiameelsete meeleavaldajate kaitseks ja toetuseks.
49 saadiku esitatud riigikogu avalduse «Gruusia rahva toetuseks» vastuvõtmist toetas 59 ja selle vastu oli üheksa riigikogu liiget.
Avalduse järgi ei tunnusta riigikogu Gruusia opositsiooni ja osa lääneriikide poolt kahtluse alla seatud eelmise aasta lõpul toimunud üldvalimiste tulemuse järel kogunenud Gruusia parlamenti, ametisse astunud valitsust ja uue valitud presidendi Mihheil Kavelašvili seaduslikkust. Tunnustatakse hoopis Salome Zurabišvili jätkamist Gruusia riigipeana.
101 saadikust toetas avaldust 59. Võib grusiine lohutada – see on tõesti süvariiklik projekt ja Eesti austab tegelikult Gruusia vaba valikut, olgu see milline tahes. (BNS-UU)
Lisatud teine uudis.
Gruusia peaminister Irakli Kobahhidze tervitas USA presidendi Donald Trumpi otsust peatada 90 päevaks Ameerika arenguabi andmine välisriikidele, nende seas Gruusiale.
“Oleme viimasel ajal, eriti pärast välismõjude läbipaistvuse seaduse algatamist, rohkem kui korra öelnud, et teatud vahendeid, sealhulgas USA-st, ei kasutatud mitte ainult ebaotstarbekalt, vaid mõnel juhul räägiti ka revolutsiooniliste protsesside rahastamisest,” ütles Kobahhidze neljapäeval toimunud teabetunnis.
Ta usub, et seda Gruusiale saadetud abi kasutati muu hulgas ka Gruusia valitsuse vastaseks tegevuseks.
Peaminister väitis, et viimase kolme aasta jooksul on Gruusias toimunud neli revolutsioonikatset, mis ebaõnnestusid ning kõigil neil juhtudel olevat välismaine, sealhulgas Ameerika rahastamine ilmne.
“On väga oluline, et USA uus administratsioon seda küsimust kaaluks,” ütles Kobahhidze.
Samuti juhtis ta tähelepanu USA uue administratsiooni väitele, et iga riigi jaoks on äärmiselt oluline kaitsta oma rahvuslikke huve.
“Me võime ainult tervitada, et USA uus administratsioon austab eriti teiste riikide iseseisvust,” ütles Kobahhidze.
Peaminister rõhutas, et Gruusia on huvitatud “strateegiliste suhete taastamisest USA-ga nullist selge tegevuskava abil”.
USA teatas teisipäeval, et peatab 90 päevaks arenguabi teistele riikidele, et eritleda selle tõhusust ja vastavust Washingtoni poliitikale. Trumpi korralduses märgiti, et “USA välisabitööstus” ei ole kooskõlas Ameerika huvide ja paljudel juhtudel Ameerika väärtustega.
Pärast abiprogrammide ülevaatamist saab neid kõiki jätkata, muuta või tühistada. Abi võib uuendada enne 90 päeva möödumist, kui läbivaatamisel ei ilmne rikkumisi ega probleeme.