Iirimaa valitsus plaanib ambitsioonika roheagenda täide viimiseks vähendada riigis autokasutust ja kariloomade arvu. Progressiivse peaministri Leo Varadkari juhtimisel läbiviidavad piirangud kujutavad endast järjekordset sammu nn suure lähtestamise teel, mis on suuresti seotud ka Euroopa Liidu roheleppega, mille tulemusel on paljud Euroopa põllumajandusettevõtted sunnitud lõpetama tegevuse.
Irish Timesis ilmunud muudatuseelnõu kohaselt plaanib valitsus uue kliimakava abil sundida põllumehi vähendama riigis kariloomade arvu 2030. aastaks 10 protsendi võrra, mis tähendab, et kariloomade arv väheneks enam kui 600 000 võrra. Lisaks tahab valitsus vähendada autode arvu. Eelnõu järgi peaks Iirimaa teedel sõitma kümnendi lõpuks emissioonide vähendamise eesmärgil viiendiku võrra vähem autosid.
Eelnõu avalikustamine peaks toimuma kolmapäeval ja ehkki väidetavalt ei ole tegemist lõpliku dokumendiga, valitsevat koalitsioonis selle sisus osas üksmeel.
Plaan kahjustab väga paljusid Iirimaa põllumehi, ent paraku ei ole Iirimaa sugugi ainus EL-i riik, kus surutakse läbi arulagedat põllumajandustööstust kahjustavat roheagendat. EL-i riikide valitsused on surunud peamiselt just Brüsseli nõudel läbi seadusi, mis hävitavad paljude põllumeeste elutöö ja sissetulekuallika, kahjustades samas ka riikide toidujulgeolekut.
Siiani on kõige karmimalt tegutsenud Hollandi valitsus, kes plaanib sulgeda riigis 3000 farmi ja on võtnud eesmärgiks vähendada kariloomade tekitatud lämmastiku heitkoguseid 50% võrra aastaks 2030. See tähendab, et mõnedes piirkondades tuleb vähendada emissioone lausa 95% võrra. Holland on suuruselt teine põllumajandustoodete eksportija maailmas – suurim lihatoodete eksportija Euroopas ning suuruselt viies piimatoodete eksportija maailmas. Tegemist on aga sektoritega, mis on nn kliimakava peamisteks sihtmärkideks.
Saksamaal on hakatud läbi suruma piiranguid lämmastikväetiste kasutamisele, mis on tänapäevase põllumajanduse alustalaks, ja mitmes põllumajandussektoris on põllumeestel keelustatud omaenda maa väetamine. Väetiste keelustamine on samuti suuresti seotud EL-i nõudmistega, sest väidetavalt ähvardati Saksamaad vastasel juhul suurte trahvidega.
Allikas: Breitbart