Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Hävitusliku “NordPooli efektiga” on hädas kogu EL, sealhulgas ka Prantsusmaa

-
06.01.2023
Röövelliku elektribörsiga on hädas kogu Euroopa Liit. Pilt on illustratiivne.
© UU

Euroopa Liidu elektribörsil on süsteemne viga, mis ei ole kindlasti sündinud juhuslikult. Igal pool on sama jama, mitte ainult Eestis. Prantsusmaal on sama seis, kus börsi viimane pakkumine ajab kogu elektri kalliks ja kallis elekter viib ettevõtted pankrotti. Kui seda loed, siis loeks nagu Eesti kohta…

Tundub, et suur osa Prantsusmaa opositsioonist on lõpuks avanud oma silmad Euroopa energiaturu laastavale mõjule. Génération Frexiti president Charles-Henri Gallois kirjeldab probleeme üksikasjalikult ja kutsub üles looma parteidevahelist liitu, et Prantsusmaa saaks sellelt börsilt võimalikult kiiresti välja tulla.

Charles-Henri Gallois räägib: “Energiatoetustega (riigivõlaga makstud) kaitstud eraisikud, kellele kaeti osaliselt elektrihinna tõus, on praegu avastamas pagarikriisiga (just pagarid lähevad pankrotti) kaasneva kahju ulatust.

Toetusmeede läheb meile maksma terve varanduse: elektri kompensatsioon on ligi 45 miljardit eurot. Üsna koomiline on tahta samal ajal pensione reformida. Kuid see “kaitseb” ainult üksikisikuid, mitte ettevõtteid ega riigiasutusi. Pagarite elektriarved on kasvanud viie- või kuuekordseks. Suured tootjad, nagu William Saurin või Duralex, on pidanud tootmise lõpetama või panema töötajad lühiajalisele tööle, sest tootmine ei ole sellistel tingimustel enam kasumlik.

Milline on valitsuse reaktsioon? Toetused ja riigivõlgade plahvatuslik kasv. Nagu hinnakilp, ei lahenda see toetusmeetme poliitika üldse probleemi juurpõhjust. Mis see on?

Probleemi juur pärineb Euroopa Liidu (EL) elektriturust, mis on mitmes mõttes katastroofiline.

Esimene punkt, lühiajalises perspektiivis kõige dramaatilisem, on hinnakujundusmehhanism. Selle asemel, et põhineda elektritootmise ettevõtete tegelikel kuludel (oma energiatootmise keskmine tootmiskulu), kehtib marginalistlik teooria (nn viimase tootja tootehind).

Selgub, et enamasti on viimaseks pakkumise teinud tootjaks gaasiküttel töötav elektrijaam. Seetõttu ütleme skemaatiliselt, et elektri hind on indekseeritud gaasi hinnaga. Seetõttu plahvatab elektri hind gaasi hinna tõustes kunstlikult. Seda tahavad sakslased, et tappa Prantsusmaa tuumaenergia konkurentsieelise. (Sama on sakslased tahtmas ka kivisõe ja põlevkivi suhtes).

Teine punkt on EL-i nõutud ja pealesunnitud konkurents elektriturul. See viiski ARENH-i (reguleeritud juurdepääs ajaloolisele tuumaelektrile) loomisele, mis seisneb selles, et EDF (Prantsuse energiafirma nagu meil Elering) müüb oma tuumaelektrit hinnaga 42 €/MWh, kui börsimüügihind on 500 €/MWh. EDF-i saatus on varustada parasiitkonkurente, kes ei tooda elektrit. Ka EDF ei ole selle turu tõttu rohkem investeerinud hüdroenergiasse. (Miks peaks, kui raha tuleb börsilt kuhjaga?)

Kui midagi ette ei võeta, lähevad meie ettevõtjad ja töösturid pankrotti. Riik liigub otse pankroti poole ka oma dogmaatilise toetustepoliitikaga, mis pigem kasvatab riigivõlga, kui võtab reaalseid erakorralisi meetmeid kasutusele. Pagaritele maksugraafikute ja maksude ajatamise teated sarnanevad pigem leevendava kui raviva abiga.

Ainus vajalik hädaabimeede on ühepoolne EL-i elektriturult väljumine ja elektri hulgimüügihinna kehtestamine meie oma energiatootmise keskmisest tootmishinnast lähtuvalt. Valitsus on lubanud uuesti läbirääkimisi alates 2021. aasta septembrist! Kui palju pankrotte tuleb dogmaatilise tegevusetuse tõttu? Peame viivitamatult siseriikliku hinna korreleerima Euroopa ühenduste börside hinnaga (import ja eksport). Selle mehhanismi väljund ei takista omavahelisi ühendusi.

NUPES, RN ja nüüd LR (Prantsuse opositsiooniparteid) näivad olevat nõus EL-i elektriturult lahkuma, kuna viimane jõudis ka sellele positsioonile eile.

Arvestades valitsuse julguse puudumist ja dogmatismi, palun opositsioonierakondadel (RN/NUPES/LR) kiiresti esitada eelnõu ELi elektriturult lahkumiseks, et päästa meie ettevõtjad ja töösturid ning säilitada riigi rahandus!

Selline seaduseelnõu tuleb kiiresti koos hääletada, olenemata selle erakondlikust päritolust! Nende kolme parlamendirühma puhul on selleks enamus. Rühmal, kes keeldub, pole vabandust ja ta vastutab koos meie amatööridest valitsusega nende pankrottide eest.”

Tõlget vahendas Taivo Sepp